Manşet

Gerilladan orman kesimlerine karşı eylem

H. Merkezi: Elimize e-posta yoluyla ulaşan habere göre, 14 Eylül Cumartesi günü saat 16.00 civarında Aliboğazı Çemişgezek girişinde ticaret amaçlı yapılan orman kesimine  yönelik TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları tarafından eylem yapılmıştır.

Yayınlanan Eylül 2013 tarihli ve TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı imzalı açıklamaya göre “Uzun zamandır bölgede ticaret amaçlı yapılan orman kesimlerine yönelik uyarılarımıza rağmen, bu uyarıları dikkate almayan şirket ve şahıslara yönelik yapılan bu eylemde bir traktör ve topladıkları odunlar ateşe verilmiş, kullanılan hızarlara el konulmuştur” denildi.

Yine şantiye alanında bulunan işçilere eylemin yapılış amacı ve yapılan orman kesimlerinin doğaya verdiği zararla yönelik propaganda yapılmıştır” denilen açıklamada, bundan sonra yapılacak orman kesimlerine yönelik de eylemlerin devam edeceğinin belirtildiği ve eylem yerine TKP/ML TİKKO imzalı pankart bırakılarak uzaklaşıldığı ifade edilmiştir.

 

“Orman kesimleri katliam halini aldı”

Düşmanın halka yönelik saldırılarının özel bir biçimi olarak ormanların talan edilmesi son dönemde ülkemizde özellikle Dersim’de yaygınlık kazanmış ve orman kesimleri adeta orman katliamı niteliğini almıştır” denilen açıklamada, “Halkın geleceğini hiçe sayan ve sömürü talan üzerinden kendini var eden egemenler, bir yandan kendilerini  ‘en çevreci ve yeşil dostu’ gösterip bir yandan da HES’ler, barajlar, baz istasyonları, siyanür altın işletmeciliğin, orman yangınları, orman kesimleri vb. saldırılarla yaşanabilir bir doğa bırakmamak için ellerinden geleni yapmaktalar” denilerek, devletin çevre politikaları protesto edilmiştir.

 

“Orman kesimleri ülkedeki savaşın bir parçasıdır”

Orman kesimlerinin bir yüzünün emperyalist talan politikaları çerçevesinde kar amacı ise diğer yüzünün de ülkemizde devam eden savaşın bir biçimi olduğuna vurgu yapan Bölge Komutanlığı, açıklamanın devamında ise “Gerillanın kullanabileceği alanlara yönelik daha kapsamlı yaptığı bu saldırılarla, gerillayı korumasız bırakmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, düşman ormanları yakıp kestiği  gibi çeşitli ekonomik vaatlerle teşvik etmekte, göz yummakta ve bu katliamda kendisine ortak etmeye çalışmaktadır” dedi.

 

“Saldırılara karşı aktif tavır alalım”

Bu eylemde bir kez daha ilan ediyoruz ki, halka ve doğaya yönelik her türlü saldırının karşısındayız. Halkımızda bu saldırılara karşı aktif tavır almalıdır” diyen Bölge Komutanlığı açıklamasını “Unutulmamalıdır ki, hangi saldırı olursa olsun örgütlü bir mücadele olmadan bu saldırılar boşa çıkartılamaz. Bu nedenle halkımızı egemenlerin her türlü saldırısına karşı örgütlü mücadeleye çağırıyoruz” sözleriyle sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu