Manşet

Gerilla HES Eylemini Gezi Şehitlerine Atfetti

H. Merkezi: Elimize posta yoluyla geçen aşağıdaki bildiriyi, haber değeri taşıdığı için okurlarımızla paylaşıyoruz:

 

HALKIMIZA!

25 Temmuz akşamı saat 20.30 sularında Dinar Vadisi’nde kurulu bulunan ve Güntaş AŞ’ye ait olan Hidro Elektrik Santrali (HES), TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillalarınca basılmıştır. Alanda bulunan 4 işçi güvenlikli bölgeye alınmış ve eylemin neden yapıldığına ilişkin anlatımda bulunulurken, HES’in kumanda bölümü bombalanmıştır. Patlamanın etkisiyle kumanda bölümü tahrip olmuş ve ana trafo yanmıştır. Gerillalarımız alandan sorunsuz bir şekilde çekilirken saat 22.00 civarında düşman, askeri araçlar ve kobra destekli Skorsky helikopterleriyle, Dinar Vadisi çevresine, Tor Deresi mevkiine indirme yapmıştır. Düşmanın hareketliliği yaklaşık bir saat sürmüştür.

Bu eylem, özelde Dinar Vadisi ve çevresi başta olmak üzere HES ve barajlar üzerinden gerçekleştirilen doğa tahribatının karşısında olduğumuzu ve bu tahribatı engellemek için her şeyi yapmaya hazır bulunduğumuzu belirtirken; özelde Dersim’de genelde ise Türkiye’nin her yerinde HES’ler, barajlar, madenler vb. her türlü doğa tahribatına karşı, halkın yaşamını ve doğayı korumanın tek yolunun bu saldırılara karşı örgütlü mücadeleyi yükseltmekten başka çarenin olmadığını ifade etmektedir. Egemenler saldırılarındaki bu pervasızlıklarını halkın örgütsüzlüğünden almaktadır. Bu saldırıları ortadan kaldırmanın tek yolu örgütlü mücadele yürütmek ve haklılığımızdan aldığımız güçle hareket etmektir.

Gezi Parkı direnişinde ve sonrasında ülkenin birçok bölgesine yayılan halk hareketinde ortaya çıkan tablo bir kez daha göstermiştir ki, halkımız uygulanan çevre politikalarından tutalım da işsizliğe, yoksulluğa, geleceksizliğe ve açlığa karşı tepkisini ifade ettiğinde egemenler tir tir titremektedir. O halde saldırılara karşı boyun eğmemek ve haklı-meşru mücadeleye katılmak herkesin görevidir. Çünkü egemenler gücünü halkın örgütsüzlüğünden almaktadır. Doğamızı siyanürlü altın aramalarla, yeni baraj ve karakol projeleriyle, orman yakma ve orman kesimleriyle tahrip edenlere karşı verilen mücadele, insanlığın geleceğiyle ilgili bir mücadeledir. Bu mücadele halkın refahı ve yaşamıyla ilgili bir mücadeledir. Bu mücadeleyi büyütmek, bu çağrıya kulak vermek herkesin görevidir. Devletin-egemenlerin yapmak istediği hiçbir uygulama yoktur ki halkın çıkarı gözetilerek yapılsın. Gezi İsyanında olduğu gibi mesele birkaç ağaç, çalı-çırpı meselesi değildir. Burada yapılmak istenen de doğanın birkaç sermayedara peşkeş çekilmesinden başka bir şey değildir.

Yine belirtmek gerekir ki, yürüttüğümüz mücadelenin nedenleri Gezi İsyanı ve sonrasında sokağa çıkan milyonlarca insanın sokağa çıkma nedenlerinden farklı değildir. Ve sorunlarımızın çözümü de silahlı mücadelenin, gerilla savaşının ve elbette Halk Savaşı’nın dışında bir mücadeleyle tümden gerçekleşmeyecektir. TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları bunun sorumluluğunun farkında olarak savaşmaktadır. Ve bugün olduğu gibi yarın da bu mücadeleyi büyütmek için halkla bütünleşmeye, halkı örgütlemeye ve savaştırmaya çalışacaktır.

Bu eylemle Gezi İsyanına ve bu isyanda şehit düşenlere atfedilmiştir.

 

TKP/ML TİKKO

Dersim Bölge Komutanlığı

26 Temmuz 2013

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu