Güncel

Gemlik’te haftalık gazete çalışmaları

“…. Çünkü gerçekler devrimcidir” şiarıyla başlatılan kampanya kapsamında Gemlik’te Özgür Gelecek okurları olarak bir kahvaltı örgütledik.

27 Ekim Pazar günü saat 10:00’da yapılan kahvaltıdan sonra, gazetenin önemi ve yüklendiği misyon üzerine konuşmalar ve sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Program akışının açıklanması ve saygı duruşu ile program başlatıldı. Saygı duruşundan sonra Gemlik Özgür Gelecek adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada “Özgür Gelecek’in temelleri somut olarak 1970’lere dayanmaktadır.  Özgür Gelecek’e neden ihtiyaç duyulduğunu, hangi sınıfın sesi olarak ortaya çıktığını ve yayın hayatını hangi düşünce sistematiği üzerine şekillendirdiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Özgür Gelecek bugüne kadar yürütmüş olduğu meşru ve haklı mücadelesi süresince birçok kapatma, toplatmayla karşı karşıya kalırken, yüzlerce çalışanı gözaltına alınmış, yüzlercesi tutuklanmıştır. Baskıcı ve kapatmalara karşı isim değişikliğine giderek, Partizan, Yeni Demokrasi, Özgür Gelecek ve İşçi-Köylü gibi isimleri kullanarak yayın hayatındaki mücadelesini sürdürmektedir. Bu kapatmalar süreci içerisinde çalışanlarına ve yayınına yüzyıllara varan cezalar karşısında duruşundan ve çizgisinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmüştür. Bu baskı ve sindirme politikası ilerici, devrimci, demokrat ve yurtsever basın üzerinde de devam etmektedir. Taksim Gezi ayaklanmasıyla başlayan ve günümüz koşullarında da basın yayının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bizlere düşen görev gazetemizin önemini bilince çıkararak sahiplenmek, sahiplenirken savunduğumuz değerleri gazete üzerinden kitlelerle buluşturup halka mâl etmektir.” denildi.

Daha sonra ise Akıner ÇAĞLAR’ın hayatını ve mücadelesini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminden sonra ise Bursa Özgür Gelecek temsilcisi gazetemizin önemini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, Özgür Gelecek gazetesini daha çok sahiplenmemiz gerektiğini ve gazeteye kendi yaşadığımız sorunları aktararak doğal muhabirliğin önemine değindi. Gazetemizin kitlelere daha geniş yığınlara ulaşabilmesi için her okurumuzun kendi sokağına, komşusuna, işyerine kısacası bulunduğu ve ilişkilendiği her kişiye verilmesi gerektiğini belirti. Eğer bu bilinç ve duyarlılıkla hareket edilirse gazetemiz üzerinden devrimci düşüncelerin kitleler içerisinde vücut bulabileceğinin önemini vurguladı.” Soru cevap şeklinde etkinlik sonlandırıldı. Etkinlik sonrasında ise YDK’lı kadın yoldaşlar katılım sağlayan kadınlarla bir söyleşi gerçekleştirdi.

Gemlik Özgür Gelecek Okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu