Güncel

“Gazi’den Roboski’ye katleden devlettir”-Yenilendi

İstanbul: 12 Mart 1995’te Gazi Mahallesi ve ardından Ümraniye’de yaşanan katliamın 17. yıldönümü “Gazi’den Roboski’ye katleden devlettir” şiarıyla örgütlenen eylemle karşılandı.12 Mart günü sabahın erken saatlerinden itibaren Gazi Mahallesi’nde, Eski Karakol Durağı civarında toplanan binlerce kişi, yoğun yağmura ve soğuğa karşın Gazi katliamında yaşamını yitirenleri andı.

Eylemler başlamadan önce Gazi çevresine TKP/ML-TİKKO imzalı “Gazi’den Roboski’ye faşist devlet hesap verecek” veMLKP imzalı “Yeni ayaklanmalar için ileri” yazılı pankartların asıldığı görüldü.

İlk olarak BDSP, DHF, Kaldıraç, Mücadele Birliği ve PDD’nin içinde bulunduğu, “Katil devlet hesap verecek” diyen Gazi 12 Mart Platformu Gazi Mezarlığı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Alibeyköy Mezarlığı’nda Gazi katliamı şehitleri Mümtaz Kaya ve Fevzi Tunç’un mezarlarını ziyaret eden Gazi ve Ümraniye Şehit Aileleri; “Gazi ve Ümraniye katliamını unutmadık, unutturmayacağız” yazılı ve üzerinde katledilenlerin resimlerinin bulunduğu bir pankart eşliğinde Eski Karakol Durağı civarına gelerek, 6 kişinin yaşamını yitirdiği bu bölgede bir kısa bir anma gerçekleştirdi.

Katledilenlerin anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından aileler adına Engin Engin bir açıklama okudu ve katliam bölgesine karanfiller bırakıldı. Daha sonra Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçen ailelerin ardından diğer kurumlar da yerini aldı.

BDP, EMEP, SODAP, Partizan, ESP, SDP, Halkevleri bu sene HDK pankartı arkasında biraraya gelerek “Gazi’den Roboski’ye katleden devlettir” yazılı ortak bir pankart açtı.

Gazi’den Roboski’ye bin selam

Gazi’den Roboski’ye katleden devlettir. Katil devlet hesap verecek” diye pankart açan Partizan kitlesi de “Katil devlet hesap verecek” ve “Gazi’den Roboski’ye bin selam” sloganları eşliğinde Gazi katliamını lanetledi.

Gazi Mezarlığı’nda Gazi 12 Mart Platformu ve Halk Cephesi tarafından ayrı ayrı gerçekleştirilen anmalarda devletin katliamcılığı protesto edildi. Anmalar sırasında devletin katliamcılığı teşhir edilirken Sivas Katliamı’nın yarın (13 Mart) görülecek zamanaşımı duruşması da protesto edildi.

Anmada konuşan Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin de bu duruma dikkat çekerek, bu davanın vicdanlarda asla kapanmayacak bir dava olduğunu söyledi.

Gazi Mezarlığı’nda son olarak anma etkinliği düzenleyen HDK bileşenlerinin anma etkinliğinde ilk olarak katliamda yaşamını yitiren Zeynep Poyraz’ın babası Kemal Poyraz, birlikte mücadele etmek gerektiğini söyledi. Gazi katliamının devletin kirli katliamlarından biri olduğunu söyleyen Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak’ın ardından HDK bileşenleri adına açıklamayı Mustafa Güngör yaptı.Gazi katliamını gerçekleştirenlerin korunduğunu söyleyen Güngör, “Devlet işlediği cinayeti unutturmaya çalışmaktadır. Unutturamazsa sulandırmaya ya da Sivas katliamı davasında olduğu gibi zaman aşımına uğratmaya çalışacaktır, böylece halka gözdağı, kolluk güçlerine ise cesaret vermektedir” dedi.

Konuşmaların ardından ESP, Hasan Ocak’ın mezarı başında bir anma gerçekleştirdi.(Gazi Katliamı ile ilgili bilgiler için tıklayınız:

http://www.ozgurgelecek.net/index.php/manset-haberler/1307-12-marta-car)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu