Güncel

“Gaye” operasyonu protesto edildi

 

Terörle (Toplumla) Mücadele Yasası ile beraber toplum nezdinde yaratılmak istenen korku dağları çıkarılan kimi yasalar ve bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonlarla hayata geçiriliyor. TMY ile beraber gerçekleştirilen ilk operasyon olan “gaye operasyonu” 7. Yılına girdi. Bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülen dava öncesi adliye önünde bir araya gelen Milyonlar Adalet İstiyor İnisiyatifi “TMY kaldırılsın adalet ve özgürlük istiyor” yazılı pankart burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Gayeniz sökmedi sökmeyecek”,  “Bize gücünüz yetmez biz kazanacağız” “TMY kaldırılsın tutsaklara özgürlük” sloganlarının atıldığı eylemde Milyonlar Adalet İstiyor İnisiyatifi adına açıklamayı Zafer Aldemir yaptı.

Aldemir yaptığı açıklamada aradan 32 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül faşist zihniyetinin hala devam ettiğini belirtti. TMY yasası dediğimiz yasa 12 Eylül zihniyetinin bir ürünüdür. Bu faşist yasaya dayanılarak ilericiler, demokratlar, sosyalistler ,devrimciler, kürt yurtseverler  avukatlar, ve toplumda ne kadar düzene muhalif kesim varsa  tutuklanarak adliye koridorlarından geçiriliyor” dedi.

“Gaye” boşa çıkacak

2006 Eylül ayında gerçekleştirilen gaye operasyonunda devletin adaleti bir kez daha gerçekliği ile görünür oldu. Adalet Saraylarındaki heykel de bulunan terazi eğik olarak taraf kılıç ise faşizmin nasıl bir niteliği olduğunu gösterdi. Gerçekleştirilen Gaye Operasyonu’nda neler olmuştu?

Operasyon kapsamında MLKP üyesi oldukları gerekçesi ile 23 devrimci gözaltına alındı ve ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Bu yıl 7.si görülen dava aynı zamanda devrimci yurtsever basın üzerindeki faşist saldırıları da gösteriyor.

Davada da Atılım Gazetesi Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, Atılım yazarları Bayram Namaz ve Arif Çelebi, Özgür Radyo eski yayın yönetmeni Füsun Erdoğan tutuklular arasında.

Duruşma sonucunda tutuklu sanıklardan Atılım Gazetesi Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu tahliye olurken Mahkeme heyeti diğer 10 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu