Emek

Gasp edilen sendika hakkı için direnişe devam!

İstanbul: Şişli Etfal Hastanesi’nde Dev Sağlık-İş üyesi olan taşeron işçileri, uzun zamandır sendika hakkı için mücadele veriyor. İşçiler bu gün, hastane önünde konuya ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya önce Dev Sağlık-İş sendikası MYK üyesi Zeynep Çelik başladı. Çelik: “ Yıllardır ‘İnsan ihaleyle çalıştırılamaz, sağlıkta taşeron olmaz’ diyerek mücadele veriyoruz. Sendika hakkımızı kazandık, müfettişlere sağlık işçisi olduğumuzu tescil ettirdik fakat son sendika kanunundaki değişikliklerle sendika hakkımız yok sayıldı. Ankara İş mahkemesinin 25 Temmuz kararı ile sendikaya üye olma hakkı kazandık. Toplu iş sözleşmesi yapma hakkını da kazandık. Şimdi bu haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Mahkeme kararlarını uygulayın, bu eylemler uyarımızdır. Kararlar uygulanana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Son istatistikler, işçileri yok sayıyor.

Ardından işçiler adına basın metnini okuyan işyeri temsilcisi Çiğdem Taşpınar; hastanelerde çalışan taşeron işçilerini sağlık personeli olarak saymayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Ocak 2013 istatistiklerine karşı açtıkları davayı kazandıklarını belirtti. Bu kazanıma göre sendikanın üye sayısının 1234 değil 7894 olduğunu belirten Taşpınar, bu durumda taşeron işçilerinin sağlık personeli statüsü kazandığını ekledi. Ayrıca sendikanın toplu sözleşme ve temsiliyet hakkının da kazanıldığı mahkeme kararlarının uygulanmadığını da vurgulayan Taşpınar; 30 Temmuz’da Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan sendika istatistiklerine göre taşeron işçilerinin noter onayına ve müfettiş belgelerine rağmen sendikalı sayılmadığını söyleyerek, en temel vatandaşlık hakkı olan sendika hakkının böylelikle gasp edildiğini belirtti.

Etfal Hastanesi’nden Urfa’dan işçi getirme tehdidi.

Daha sonra Dev Sağlık-İş örgütlenme uzmanı Erdoğan Demir konuşma yaptı. Demir: “Tek saldırı bakanlıktan gelmiyor. Bakanlığa bağlı hastane yönetimi de çalışma saatlerini 226 ve 230’a kadar çıkardı. Buna karşın yapılan itirazlara da hastane yönetimi tarafından “Urfa’dan 500 adam getirip sizi kapının önüne koyarız” diye tehditlerde bulunuluyor. İnsanca yaşam hakkımız için hem bakanlık hem de hastaneye karşı fiili ve hukuki mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

dev sağlık iş taşeron eylemi 2Sağlık emekçileri, inşaatlarda çalıştırılıyor.

Son olarak her gün saat 12.00-13.00 arası hastane bahçesinde forum yapan işçiler, açıklamanın ardından forum gerçekleştirdi. Forumda konuşan bir işçi, taşeron olarak çalıştırılan sağlık emekçilerinin çalıştırılmak üzere inşaatlara götürüldüğünü söyledi.

SES ve Tabip Odası’nın da destek verdiği açıklamada sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Sendika hakkımız engellenemez” sloganları atıldı. Ertesi güne yapılacak olan forumda buluşmak üzere eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu