Güncel

Galatasaray Lisesi önünde “Barış Nöbeti”

H. Merkezi: BDP İstanbul İl Örgütü “Demokratik çözüm hamlesi” kampanyası kapsamında Galatasaray Lisesi önünde 12 saatlik “Barış Nöbeti” eylemi yaptı.

Biji Berxwedana Rojava”, “Hükümet adım at”, “Çözüm barışta, barışın adresi İmralı’da” sloganlarının atıldığı eylem, 16 Ağustos Cuma günü, “Rojava Devrimini selamlıyoruz” ve “Hükümet adım at” pankartlarıyla saat 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde yapılan açıklamayla başladı. BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül‘ün yaptığı açıklamada, “Sayın Abdullah Öcalan’ın çabalarıyla başlayan 8 aylık çözüm sürecinde ne bir asker, ne bir polis ne de gerilla yaşamını yitirmedi” diyerek süreci sahiplenme çağrısı yaptı. Bingül konuşmasında ayrıca 1 Eylül Dünya Barış gününün öneminede vurgu yaptı.

Konuşmanın ardından oturma eylemi marşlar ve sloganlarla devam etti.

 

Eylem sabah saatlerine kadar sürdü

Sabah BDP İstanbul İl Örgütü adına açıklama yapan Cengiz Topbaşlı konuşmasına, 17 Ağustos Marmara depreminde yaşamlarını yitirenleri anarak başladı. Topbaşlı konuşmasının devamında Ortadoğu coğrafyasında süren savaşa dikkat çekerek, “Bugün Kürt halkının Ortadoğu’da barışın ve özgürlüğün güvencesi olduğu bilinmelidir. Halklarımız arasında hiçbir sorun yoktur. Sorun, halklarımızın sırtında saltanatını sürdürmek isteyen kan emicilerin halklarımızla olan sorunudur” dedi. Topbaşlı, Rojava devrimini selamladığı konuşmasını, 1 Eylül Dünya Barış günü yapılacak olan eylemlere katılım çağrısıyla sonlandırdı.

12 saat süren “Barış Nöbeti” açıklamanın ardından sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu