Manşet

Fox TV’yi protesto eden işçiler yol kesti

İstanbul: 88 gündür direnişte olan Punto Deri işçileri; yayın yapmaları için defalarca görüştükleri ve 3 kez önünde eylem yaptıkları Fox TV’yi protesto etmek için Zeytinburnu sahil yolunu trafiğe kapattı. DDSB’lilerin de katıldığı eylemin ardından Fox TV bir kameraman ve muhabirini yollayarak yayın yapmak zorunda kaldı.

Zeytinburnu’nda sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve o günden bu yana 88 gündür direnen Punto Deri işçileri, bugün Zeytinburnu’nda yürüyüş yaptı. Yürüyüşe işçileri ziyarete giden Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB) ve Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm de katıldı.

 

“Punto yardım-yataklıktan yargılansın!”

Yürüyüş öncesi bir açıklama yapan işçiler, senelerdir haklarının gasp edildiğini ama buna göz yummalarının, sabretmelerinin tek nedeninin kendilerine “namus ve şeref sözü verilmesi” olduğunu söylediler.

Bunların şerefi, namusu bu kadar” diyerek tepki gösteren işçiler, önümüzdeki günlerde görülecek mahkemede Punto fabrikasının yalancı şahit yöntemine başvuracağını bildiklerini ve bunu teşhir edeceklerini söyleyen işçiler “Yalancı şahit istemiyoruz” sloganını attılar.

Punto patronu ve müdürlerinin direnişi engellemek için hukuksuz yollara başvurduğunu dile getiren işçiler, patronun kendilerine yönelik ithamlarına da “Sendikalı oldun mu marjinalsin! Sendikalı oldun mu örgüt üyesisin! Madem öyleyiz, biz yıllardır Punto’da çalışıyoruz. O halde Punto bize yataklık etti. Burası da yardım-yataklıktan yargılansın” şeklinde cevap verdiler.

 

“Kazanalar direnenler olacak!”

İşçilerin açıklamalarının ardından DDSB adına bir açıklama yapıldı. 88 gündür direnişte olan işçileri selamlayarak konuşmasına başlayan DDSB, “Dün çalışıyorduk, sesimizi çıkarmıyorduk; bu yüzden ‘iyi işçiler’dik. Ama ne zaman ki en insani hakkımızı istedik; o zaman marjinal, örgüt üyesi olduk” dedi.

“Punto işçileri yasal haklarını kullandığı için hukuksuzluğa maruz kaldılar. Ama patronlar hukuksuzluk yapmalarına rağmen hukuk karşısında oldukça rahatlar. Tam da sorun burada” diyen DDSB, “Direnişteki işçilerle dayanışma içinde olmak bizim görevimizdir” sözleri ile açıklamasına devam etti.

Her direnen kazanamayabilir, ancak kazananlar direnenler olacaktır” vurgusu yapan DDSB, 9 Kasım Cumartesi günü Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’nun kıdem tazminatına yönelik saldırılara karşı saat 16.00’da Taksim Tünel’de yapacağı ve DDSB’nin de katılacağı eyleme çağrı yaparak sözlerini sonlandırdı.

 

“İsterlerse yayınlamasınlar, bir daha geliriz”

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kitle “Gün gelecek, devran dönecek, patronlar işçiye hesap verecek”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Birlik, mücadele, zafer” vb. sloganlarla Zeytinburnu deri firmaları bölgesi içerisinde yürüyüş yaptı.

Yürüyüşüne Zeytinburnu sahil yolu üzerinde bulunan Fox TV önünde ara veren işçiler, burada “İşçiler burada, Fox TV nerede”, “Onurlu işçilerin hepsi burada”, “İşçiler burada, Fatih Portakal nerede” vb. sloganlarla Fox TV’nin direnişe karşı sürdürdüğü sessizliği protesto ettiler.

Ardından sahil yolunu trafiğe kesen işçiler ve DDSB’liler bir süre yolu trafiğe kapatarak Fox TV’yi protesto etmeyi sürdürdüler. Yolun kenarına dönülüp devam ettirilen protesto Fox TV’nin bir kameraman ve bir muhabir göndererek eylemin çekimini yapmasına kadar sürdü.

Basın emekçileri olarak kameraman ve muhabire teşekkür eden işçiler, kendileri ile röportaj yapmak isteyen muhabire “Eğer gerçekten ve tam olarak yayınlayacaksanız, röportaj verelim. Yoksa vermeyelim” diyerek söz istediler. Bu sırada işçilerden biri de “İsterlerse yayınlamasınlar, bir daha geliriz” dedi.

Verilen söz üzerine direniş süreçlerini anlatan işçiler, ayrıca Fox TV’den defalarca randevu istediklerini, 3 kez Fox TV önünde eylem yaptıklarını ama tüm bunlara rağmen Fox TV’nin sessizliğini sürdürdüğünü söyleyen işçiler, buradaki eylemlerini “Birlik, mücadele, zafer” sloganı ile sonlandırarak yürüyüşlerine devam ettiler.

Yürüyüş sırasında Punto fabrikası önünden geçen işçiler burada patrona ithafen “Zühtü” türküsünü okudular. Oldukça keyifli geçen yürüyüş, DDSB’lilerin alkışlarla uğurlanması ile sona erdi.

 

[widgetkit id=371]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu