Gençlik

(Foto Haber)”Direne direne okuyacağız”

İstanbul: Öğrenciler Çapa Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu önünde yaptığı basın açıklamasıyla KYK’nın, direnişçi öğrencilerin burs ve kredilerini keserek yıldırmaya çalışmasını protesto etti.

Çapa KYK önünde toplanan Üniversitelerarası Forum bileşeni öğrenciler eylemde, “Öğrenci makarna yer onurlu yaşar” yazılı pankart açtı. Eylemde sık sık, “Direne direne okuyacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direnişe selam makarnaya devam” sloganları atıldı.

Eylemde Üniversitelerarası Forum adına basın açıklamasını Gülizar Seremet okudu. Seremet açıklamada, Gezi direnişinin bir halk hareketi olduğunu ve iktidarın hareketi marjinalize ederek bütün kesimlere saldırdığını belirterek, “Bu sefer hedefi üniversite öğrencileri oldu” dedi. KYK’nın Öğrenim Kredisi Verilmeyecek Öğrenciler için, “Anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs) davranışlarda bulunan” şeklinde yaptığı açıkmayı hatırlatan Seremet, bunların meşru, demokratik haklar olduğunu belirterek, “Biz öğrencilere işaret parmağı sallamaktan bir farkı yoktur” dedi. “Ancak anlıyoruz ki burslar biz öğrencilerin hakkı değil devletin lütfu olarak görüşüyor” diyen Seremet bursların bir hak olduğunu ve kesilmesi durumunda birçok öğrencinin eğitimine devam edemeyeceğini belirterek, “Ancak, bu tür baskılar bizi yıldıramaz” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenciler “Öğrenci makarna yer onurlu yaşar” sloganıyla hazırladıkları marşlarını okudular. Eylem marşla son bulurken, öğrenciler toplanan makarnaları grevdeki Darphane işçilerine götürdü.

[widgetkit id=271]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu