Manşet

(Foto haber) Festivalde 2. Gün: “Büyük bir aileyiz”

İstanbul/1 Mayıs Mahallesi: 2 Eylül Festivali’nin 2. Günü düzenlenen ketsel dönüşüm konulu panel ve Gezi şehitlerinin ailelerinin konuşma yaptığı konserlerle sürdü.

11.’si düzenlenen 2 Eylül Festivali’nin ikinci gününde (31 Ağustos) ilk olarak “Kentsel Dönüşüm ve Yıkımlar” üzerine bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Açık Radyo sunucusu Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın yaptığı panele Açılım Hukuk Bürosu’ndan Merve Çakmakçı, Yüksek Mimar Burak Kaan Yılmazsoy, Gülsuyu-Gülensu Derneği Başkanı Ali Şengül, Akademisyen Duygu Parmaksızoğlu ve Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’nden Şati Çatı katıldı.

 

“Evler rant için yıkılıyor”

Devletin, “sizi afetten koruyacağız” diyerek emekçilerin evlerini yıktığını, ancak asıl olarak büyük rantların olduğu yerlerin tercih edildiğini belirten Yüksek Mimar Burak Kaan Yılmazsoy’un ardından sözü Açılım Hukuk bürosu’ndan Merve Çakmakçı aldı.

Ataşehir’in finans merkezi yapılmak istendiğini hatırlatan Çakmak, “yasal alt yapının” yani yıkımlara karşı direnişi kırabilmek için egemenlerin kendilerince yeni bir “hukuk sistemi” oluşturduklarına dikkat çekti.

 

“Birarada durabilirsek…”

Akademisyen Duygu Parmaksızoğlu ise Fikirtepe Mahallesi’ndeki çalışmaları hakkında bilgi verirken; Gülsuyu-Gülensu Derneği Başkanı Ali Şengül, Emekevler Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşanan yıkımlarda insanların yaka paça evlerinden çıkarıldığını hatırlattı. Birlikte mücadelenin önemine vurgu yapan Şengül, “Bir arada durabilirsek hiç kimse bir şey yapamaz” dedi.

Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’nden Şati Çatı da, Sulukule’de yıkımlara karşı verdikleri mücadeleyi aktardı. Çatı, Belediye Başkanının, Sulukule’de seçim zamanı kentsel dönüşümü kaldırdıklarını, seçimin ardından yeniden uyguladığını söyledi.

 

“Biz artık acıları ortaklaşmış 5 büyük aileyiz”

Panelin ardından akşam saatlerinde festivalin gerçekleştiği Deniz Gezmiş Parkı’na geçildi. Saatler ilerledikçe park, mahalle halkının katılımıyla birlikte kitleselleşmeye başladı.

Parkın bu akşam çok başka bir havası vardı. Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleri de davet edildikleri festivale gelmişti. Parka her gelen onların yanına uğruyor, çocuklarının çocukları olduğunu vurguluyorlardı.

Aileler ile sohbet ederken, Abdullah Cömert’in abisi Zafer’in söylediği şu cümle, buradaki durumu özetliyordu: “Biz Abdo vurulmadan önce küçük ve yoksul, kendi halinde bir aileydik. Ama Abdo’yu sahiplenen yüz binler bir yana biz artık acıları ortaklaşmış 5 büyük aileyiz!

Ayrıca Gezi tutsakları da festivalin ayrılmaz bir parçası halindeydi. Akşam saatlerinde festivale Gezi Tutuklu Aileleri ve Antikapitalist Müslümanlar da katıldı.

Gezi Tutukluları Aileleri adına konuşan Hasan Tunç’un babası Haydar Tunç, tutuklu direnişçilerle dayanışma ve desteğin büyütülmesini istedi. Antikapitalist Müslümanlardan Hakan Yılmaz, 1 Mayıs Mahallesi’nin kuruluşunda yaşamını yitirenleri andı, “Ezilenlerin iktidarını hep birlikte kuracağız” dedi.

 

İsyan Ateşi’nden Berkin için beste

Festivalin akşam saatlerindeki programı başladığı sırada alana Şakran Hapishanesi’nde cinsel işkenceye uğrayan Yeni Demokrat Kadın aktivisti Elif Kaya için eylem yapan Yeni Demokrat Kadınlar ve Partizanlar giriş yaptı.

Elif için destek ve Gezi tutsakları için özgürlük sloganlarının yükseldiği alanda, eylemin ardından konserler başladı. Gezi şehitleri aileleri de burada konuşmalar yaptı.

Haluk Tolga İlhan ve Erdoğan Emir’in sahne almasının ardından sahneye “Her yer Taksim, her yer direniş” marşı ile Grup İsyan Ateşi çıktı. İsyan Ateşi tarafından yapılan konuşmada Gezi şehitleri anıldı, Elif ve Gezi tutsaklarına selam gönderildi. Ardından polis tarafından vurulduğundan bu yana aylardır yoğun bakımda tutulan 14 yaşındaki Berkin Elvan için hazırladıkları besteyi okudular.

Gece türkü ve halaylarla sona erdi.

 

[widgetkit id=300]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu