Manşet

FESTİVAL COŞKUSUYLA BAYBURT’TAYDIK

Bayburt: Her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen Bayburt Kıratlı Köyü’nde köy festivalinin 3.sü gerçekleştirildi. Köy halkının birlik, beraberlik, dostluk duygularını pekiştirmek, halkın bilinçlenerek ortak hareket etmesini sağlamak için düzenlenen festivalde YDG olarak biz de oradaydık.

Her yer Taksim her direniş

Festivalin 1. gününde yapılan konuşmalarda ülkemizdeki kadın sorunundan, üniversitelerdeki polis baskısına, azınlıkların yok sayılmasından, Kürt halkına
yapılan zulme, Alevilere yönelik asimilasyon politikalarına ve 3 ağaçla başlayıp ülkemizi kısa sürede saran ve katlanarak çoğalan; sömürüye, zulme, kısacası faşizme karşı isyan olan Gezi Direnişi’ne değinildi. Gezi Direnişinde faşist saldırılar sonucu hayatını yitiren Abdullah CÖMERT, Ethem SARISÜLÜK, Mehmet AYVALITAŞ ve Ali İsmail KORKMAZ anıldı. Gezi direnişi tutsakları ve direnişte yaşamını yitirenler selamlanarak “Her yer Taksim her direniş’’, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam’’ sloganlarıyla noktalandı.

Özlemin öteki yüzü

Festivalin 2. gününde köy halkının evleri ziyaret edilerek köylülerin sorunları ve ülkenin genel sorunları üzerine sohbetler ve tartışmalar yapıldı. Köylülerle kurduğumuz diyaloglarda halkın bizlere; ‘’Sizler nerelerdesiniz? Neden gelmiyorsunuz? Neden buralarda faaliyet yürütülmüyor?’’ soruları bizi mutlu etmekle birlikte eksik yanlarımızı da görüp faaliyetlerimizi daha geniş alanlara yaymamız gerektiğini de gösterdi. Yapılan bu çalışmalarda aslında kitleyle birebir temas halinde olmanın, bilinci kitleye taşımanın, kitleyle bir olmanın önemi bir kez daha ortaya çıktı ve halkta, temelleri 40 yıl öncesine dayanan Partizan kültürüne duyulan güven, aynı zamanda kitledeki Partizan özlemi anlaşılmış oldu.

Gelecek ellerimizde can bulacak

Festivalin 3. gününde gençlerle yapılan gezi ve diğer çalışmalarda lise ve üniversite öğrencilerinin, köy gençliğinin sorunları üzerinde duruldu. Son süreçte yaşanan Gezi isyanı değerlendirildi ve festivalin genel değerlendirmesi yapıldı. Festival sonrasındaki süreçte de çalışmalara devam edildi. Yapılan çalışmalar sonucu güçlü yönlerimiz, zayıf ve eksik kaldığımız noktalar ortaya çıktı. Yetmezliklerimiz bilinip onların üzerine bilinçle gidilirse bunları aşıp, ileriki süreçte bizi ve kitleyi harekete geçirecek yanlarımızın ortaya çıkacağı açık…

Bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu