Güncel

Festivalde 3. Gün/Mazgirt/İzlenim

Dersim – 12. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 3. gününde Hozat ve Mazgirt’te olmak üzere 2 ilçede program vardı. Partizan olarak biz de sabah kısa bir toplantının ardından gruplara ayrılarak hem Hozat’ta hem de Mazgirt’te yerlerimizi aldık.

Ben Mazgirt’e giden grupta yer alıyordum.

Mazgirt’te gittiğimizde öncelikle Partizan tutsak yakını 2 aileyi ziyaret etme kararı aldık.

İlk gittiğimiz aile, Partizan’ı tanıyan ve sahiplenen bir aileydi. Bizi kendi çocukları gibi gören ve bize yardım etmek için tüm imkanlarını seferber eden bir aileydi. Beni en çok bu ailenin bizi sahiplenişi etkildei.

Daha sonra Yeni Demokrat Gençlik dergisi okuru olan ve geçtiğimiz günlerde Dersim’de yapılan baskınlarla tutuklanarak Malatya Hapishanesi’nde tutulan yoldaşlardan birinin ailesini ziyarete gittik. Aileyle, kendilerine uygulanan baskı ve polis tacizi üzerine sohbet ettik.

Ailenin yanından ayrıldıktan sonra konser alanına giderek, burada standımızı açtık ve mahallelerde gazete dağıtımı gerçekleştirdik.

Köyde 2 cenazenin olması ve bu yüzden evlerde insanların yok denecek az bulunması gazete dağıtımımızı etkilese de; daha öncesinde köy çalışması kapsamında gittiğimiz için kapılarını çaldığımız ve geçen sayıyı ulaştırdığımız ailelerle tekrardan karşılaştık. Bunlar hem bizim açımızdan hem de kitle açısından önemli bir noktada duruyor. Çünkü 2.kez karşılaştığımız ailelerle sohbet ettiğimizde bizlere bir adım daha yakındılar.

Dağıtım ardından standa gelerek, bu kez konser alanında gazete dağıtımı gerçekleştirdik.

Etkinlik sonuna kadar standımıza gelen birçok insanla; Dersim, gençlik, ulusal hareket ve kadın sorunu üzerine sohbetler gerçekleştirdik.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu