Manşet

Faşizmin kanlı elleri bir kez daha bastı tetiğe!

“Dur” ihtarına uymadığı iddiası öne sürülerek öldürülenlerin listesine bir genç daha eklendi.

Ankara’nın Keçiören ilçesinde 30 Ağustos günü gerçekleşen olayda polis, 24 yaşındaki Cem Aygün’ ü arkasından ateş ederek öldürdü.

Olayın ardından ise iki polis gözaltına alındı. Polislerden birisi havaya ateş ettiklerini, Aygün’ ün ayağının kayması nedeniyle kurşunların ona isabet ettiğini söyledi.

Polisler savcılık tarafından serbest bırakıldı, silahlarına el konuldu. Aygün’ ün yaklaşık iki kilometre kovalandığı, “dur” ihtarına uymadığı ve yaklaşık 40 metre mesafeden gelen kurşunlarla öldüğü iddia ediliyor. Ayrıca polisin Aygün’ ü öldürmesinin üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde eylem yapan kardeşleri gözaltına alındı.

Baran Tursun Vakfı’ nın “Yaşam Hakları İhlal Edilenler” raporuna göre 2007-2012 yılları arasında 120 kişi polis şiddetiyle öldürüldü. Bu 120 kişi içerisinde geçtiğimiz ay Adana’ da yapılan Abdullah Öcalan’ a yönelik tecridi protesto eylemine katılan ve gaz bombasının başına isabet etmesiyle katledilen 11 yaşındaki Mazlum Akay, Yalova’ da atılan biber gazıyla katledilen Çayan Birben, Metin Lokumcu, Hacı Zengin, üniversite öğrencisi Murat Elibol var.

“Polis Vazife ve Selahiyat Kanunu” nda da geçtiği gibi bütün polisler   görevini yaparken zor kullanma yetkisi” ne sahiptir. Burada kullanacağı araç ve gereç ile kullanacağı zorun derecesini kendisiseçer. Ve yine kendisine veya bir başkasına yönelik bir saldırı olduğunu düşündüğünde zor kullanma ile ilgili koşullara bakmaksızın “meşru savunma” ya geçebilir.

Kanunda da geçtiği gibi polisin yetkileri alabildiğine geniştir. Yani polis şiddeti kanunlarla korunur haldedir.

Polis eğer uygun görürse, istediği bir araç gereci kullanarak duruma “müdahale” edebilir, silahını çekip rahatlıkla ateş edebilir.

12 yılda 628 ton biber gazı

Demokratik eylemlerde, basın açıklamalarında kullanılan biber gazları, coplar, tazyikli sular bu yetkilerin ne kadar geniş olduğunu göstermektedir. En güncel bilgilere göre (Temmuz 2012) son 12 yılda 628 ton biber gazı ithal edilmiştir ve bunun ortalama tutarı ise 21, 2 milyon dolardır.

Kimyasal bir silah olan biber gazı vb. gazların kullanımı tamamen polisin inisiyatifi dâhilindedir. “orantılı güç” olarak tarif edilen durum, devlet terörünün açıktan bir ifadesidir.

Roboski’ de F-16 savaş uçaklarından kimyasal bombalar yağdırarak 34 Kürt çocuğunu katleden anlayış, “dur” ihtarına uymadı diye arkasından kurşunlar yağdırılan anlayış(…) bir bütünün sonucudur. Ve bu sonucun halka yansıması baskı, zulüm ve katliam olmaktadır.

Bütün bu olanlara bir başka örnek de geçtiğimiz hafta Ankara Kızılay’ da eklenmiştir. Bir caddede karşıdan karşıya geçen Evrim-Banu Lüleci çiftine geri geri gelen polis arabası çarpmış, polisler arabanın camına vurarak uyarıldığındaysa “devletin malına ne zarar veriyorsunuz?” diye çıkışan sonrasında olaya biber gazı sıkarak “müdahale” eden polisler çifti gözaltına aldı.

Beş aylık hamile olan Banu Lüleci’nin başına da birkaç kez telsizle vurmuştur. Polis tutanağına bu durum “kafasını telsize çarptı” olarak geçirilmiştir.

Devlet, polis örgütlenmesi sayesinde kendine etkin kuklalar yetiştirmektedir. Kendi faşist niteliği gereği çizginin dışına taşanları cezalandırmakta, hizaya getirmektedir. Mesele sadece eylemlere müdahale etmek değil, bir bütün olarak saltanatlarının güvenliğini korumaktır.

Devlet için polis, ahlak anlayışından, eğitim anlayışına, demokrasi anlayışına kadar hangi konu hakkında ne düşünüyorsa onun aracılığıyla güvenliğinin sağlanması anlamına gelmektedir.

Eylemde polisin tekmeleriyle bebeğini düşüren bir kadına polis aracılığıyla verilen kimi mesajlar vardır: Bunlardan biri “eylem yaparsanız saldırırız” ise diğeri de “kadınsan daha çok saldırırız” dır.

Bu nedenle bu anlayışa bir biçimiyle karşı çıkan herkesin terörist ilan edilmesi şaşırtıcı değildir. Devletin anlayışına karşı çıkmak onlar açısından teröristliktir! 11 yaşındaki Mazlum’ un Abdullah Öcalan’ a yönelik tecridi protesto etmesi teröristliktir! Bir kadın olarak eyleme gitmek teröristliktir! Ancak ne var ki gerçek teröristler halka zulmedenlerdir! Ceylan’ ı, Mazlum’ u, Murat’ ı, Cem’ i ve daha binlercesini katledenlerdir!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu