Güncel

Faşizme karşı direniş her yerde

Bursa: Taksim Gezi Parkında direnişin 19. gününde sistemin temsilcisi AKP hükümetinin faşist saldırıları devan ederken, Bursa’da da DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Bursa Barosunun “Büyük Buluşma” şiarıyla yapmış olduğu çağrı üzerine Heykel Meydan’ında ana caddeyi kapatarak saat 20:30’da bir miting gerçekleştirildi.

Birinci kol Kent Meydanında saat 18:30 HDK Emek Komisyonun çağrısı üzerine 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamanın ardından kitle yolun bir şeridini kapatarak Heykel Meydanına alkış ve sloganlarla yürüdü.

İkinci kol da devrimci, ilerici kurumların çağrısı üzerine Teleferik Meydanında toplanan kitle “Taksime Selam Direnişe Devam” pankartını açarak alkış ve sloganlarla Heykel Meydanına yürüdü.

Üçüncü kolda da Ulusalcıların çağrısı ile Fomara Meydan’ında toplanan kitle buradan Heykel Meydan’ına yürüdü.

Burada mitingin çağrıcı kurumlarının temsilcileri yaptıkları konuşmalarda başta Taksim ve ülkenin birçok yerinde gerçekleşen direnişleri selamlayarak AKP faşizminin saldırılarını protesto ettiler. Ancak saat 23.00’ da mitingin bitmesi gerekirken Taksim/Gezi Parkına yapılan saldırı sonucu sabaha kadar devam etti. Ayrıca Görükle ve FSM Bulvarında halk sabaha kadar saldırıları protesto etti. Ve bugün (16.06) saat:18.00’da Heykel Meydan’ında protestolar devam edilmesi için çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu