Güncel

“Failleri koruyan tüm iktidarlar insanlık suçunun ortağıdır.”

İstanbul: 453. haftasında Cumartesi Anneleri 19 yıldır kayıp olan Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu. Cumartesi Annelerinin Galatasaray Meydanı’nda yaptığı oturma eylemine Nihat Aydoğan’ın eşi ve kızı da katıldı.

Nihat Aydoğan’In eşi yaptığı Halime Aydoğan konuşmada “Yalandan telefon açılarak ‘eve geliyorum’ dedi bekledim gelmeyince anladım ki bir daha gelmeyecek, onu devlet kaybetti” dedi. Kızı ise babasının Almanya da çalıştığını zannederek büyüdüğünü ancak annesinin sürekli bu eylemlere gelmesinden babasının kayıp olduğunu anladığını söyledi.

Cumartesi annelerinin adına basın açıklamasını Gülseren Yoleri okudu. Nihat Aydoğan’nın kaybedilme hikâyesinin anlatıldığı açıklamada “Nihat Aydoğan 90’lı yılların Kürtleri düşman olarak gören zihnietin kurbanı oldu. Koruculuğu reddeden köylülere, çocukları dağa çıkan ailelerle gözdağı olsun diye aleni bir biçimde kaybedildi. Onu kaybedenler onu kaybeden iklimi yaratanlar devletin arşivlerinde kayıtlıdır ve onlar yerelden ulusala yargılanmadan, bu insanlık suçunun hesabını vermeden bu dava bizim için kapanmayacak” ifadeleri yer aldı.

Açıklama “Devlet, Kürt sorunun kaynağının Kürtlerin varlığının ve haklarının inkâr edilmesi olduğu gerçeğini resmi olarak açıklamalı ve Kürtlerden özür dilemelidir.” ifadeleri ile son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu