Güncel

“F” eylemler devam ediyor!

İstanbul:8 Aralık günü saat 18.00’de bir araya gelen İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 40. “F” oturmasını Taksim Tramvay durağında gerçekleştirildi.

“Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın!” pankartı açan İHD’liler hapishanelerde artan hak ihlallerine ve tutsakların kötü koşullarda yaşadığına dikkat çekti.

Basın açıklamasını dernek adına Elif Akkaya okudu. Akkaya, her gün hapishane biraz daha artan hak ihlallerine ve pek çok hapishanede onlarca tutsağın ise hastalıklarının tedavi edilmediğine vurgu yaptı. Akkaya sözlerine, “Tekirdağ F Tipi Kampüs Hapishanesinde yıllardır inşaat çalışmaları bitmek bilmiyor. Ve bu çalışmalardan dolayı orada bulunan mahpusların hayatları tehlikeye atılıyor. Kanalizasyon çalışmaları nedeniyle açık bırakılan kanallardan akan pis sular içme suyuna karışıyor.Basına 35 kişi diye yansıyan zehirlenme vakasının 200 kişi olduğu, ağır olan 45 kişinin tedavi için hastaneye götürülmesi ile ortaya çıkıyor. Tekirdağ F Tipi Kampüs Hapishanesi’nde 2 F tipi, 1 açık ve 2 T tipi cezaevi bulunuyor. Burada bulunan 3 bin 500’e yakın mahpus haftalardır akmayan sulardan şikayetçi. Kış ayındayız, bırakın sıcak suyu, soğuk su bile bulamıyorlar. Açık cezaevinde 500 kişi adeta üstüste yatıyor, tuvaletlere günlerdir girilmiyor. Mahpuslar öz bakım ihtiyaçlarını aldıkları şişe sularla gidermeye çalışıyor.” şeklinde devam etti.

Son bir ay içinde 4 ring aracının devrildiğini dile getiren Akkaya, devletin kendi yasalarını bile dikkate almadığını söyledi. Adalet Bakanlığının sorunların çözülmesi için adım atması gerektiğini dile getiren Akkaya, tutsakların insanca bir yaşam sürdürmesi için gerekenlerin yapılması gerektiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu