Güncel

Evvel Temmuz’dan izlenimler

Antakya: Yozlaşmaya ve asimilasyona karşı dimdik bir duruştur Evvel Temmuz festivalleri. Dolayısıyla biz de Partizanlar olarak bu festivalde halkımızın yanındaydık. Antakya iki şehidine ve diğer demokrasi şehitlerine ağlarken, Reyhanlı katliamı hala bağırlarda bütün acılarıyla yaşanırken festivale katılım geçen yıllara göre daha azdı. Bunda, tertip komitesinin festival anmaya dönüştürmemesinin, bunun taraftarı olmamasının ve Armutlu’daki direnişin de büyük etkisi vardı.

Armutlu’daki direnişe birçok yerleşim yerinden katılımlar olurken, biz de kendi aramızda görev paylaşımları yapıp, eşgüdümü bir çalışma ile bir kısmımız stantta görev alırken diğer kısmımız da direnişe omuz verdi. Birçok köy bölgesinde de gazete dağıtımı yapıp süreç ve festivaller hakkında gerçekleşen olayları hakla paylaşmaya çalıştık. Gezi parkı eylemlerinden, Suriye meselesinden ve Armutlu’daki direnişten dolayı politik seviyesi yükselen halk bizi ve gazetemizi sahiplendi. Geçen yıla göre daha örgütlü ve sistemli bir şekilde çalışma yapmış olmamıza rağmen festivalin tertip komitesine pek müdahale edememiş olmamız da bizim eksikliğimizden biriydi. Bu sorunu önümüze koyup, ayrıntılarıyla değerlendirip, gelecek yıllarda gerçekleşecek festivaller için çözüm üretmemiz gerektiğini gördük.

Festivali haklı olarak geride bırakan Armutlu’daki direnişimiz faşizme karşı bütün öfkesiyle sürmektedir. Halkın, devleti ve kolluk güçlerini daha iyi tanıdığı bu süreçte direnişi sürdürmek için bütün yolları denemektedir. CHP ile anlaşma sağlanıp halkın köprüye doğru yapmak istediği yürüyüşleri engellenmiş, oturma eylemleriyle geçiştirilmeye çalışılmıştır. Halkın büyük bir kısmı da buna karşı çıkmış ve oturma eylemlerini reddetmiştir. Biz de Partizanlar olarak bu direnişte halkımızı yalnız bırakmayacağımızı; en ön saflarda, çatışmaların en sıcak yaşandığı bölgelerde halkımıza omuz vereceğimizi tekrar ediyoruz.

Antakya’dan bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu