GüncelManşet

(Yenilendi-foto galeri)Ethem’in mahkemesinde polis saldırısı

H. Merkezi: Taksim Ayaklanması’nda polis Ahmet Şahbaz tarafından başından vurularak katledilen Ethem Sarısüllük’ün davası bugün Ankara Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bomba araması yapar gibi  yapılan arama salonda gerginliğe neden olurken mahkemeye katil polis Ahmet Şahbaz Urfa’da olduğu gerekçesi ile gelmedi.

Bu durum karşısında Mahkeme heyeti mahkemeyi 3 Aralık’a erteledi. Avukaların tutuklama istemi ise “devlet memuru olduğu ve kaçma şüphesi bulunmadığı” için reddedildi.

Mahkemenin kararı mahkeme salonunda ve dışarıda gerginliğe neden oldu. Mahkeme dışında bekleyen demokratik kitle örgütleri ve Ethem’i sahiplenen yüzlerce ikiş kararın duyulmasının ardından Adliye kapılarını zorladı.

Polisin barikat kurduğu Adliye önünde kitle sloganlar atarak mahkemeye yürüyünce polis kitleye saldırdı. Polisin saldırısı sonucu birçok kişi atılan gaz bombaları nedeniyle çeşitli yerlerinden yaralandı. Çıkan çatışmalarda mahkemenin camları da kitle tarafından kırıldı. 

Polisin saldırısı sırasında engelli bir genç kadın yaralanırken, Seçil Işıl, Derya Gökçe Türk ve Pınar Ünal isimli kişiler hastaneye kaldırıldı. İçlerinde yaralıların da bulunduğu 20 kişinin gözaltında olduğu belirtiliyor.

 

Kitle Güvenpark’ta Toplanıyor!

 

Ethem’in mahkemesine katılan demokratik kitle örgütlerine yoğun gaz bombaları ve TOMA’lardan sıkılan tazyikli su ile saldırı oldu. Bunun ardından kitle Ethem Sarısülük’ün vurulduğu Güvenpark’ta toplanma kararı aldı. Güvenpark’ta basın açıklaması yapılacak ardından Taksim Dayanışmasının Gezi Parkından getirdiği toprak Ethem’in vurulduğu yere serpilecek. Kitle Güvenpark’ta toplanmaya başladı. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

[widgetkit id=362]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu