Manşet

Ethem’in katilin aklama çabaları

Haber Merkezi: Ankara’da Taksim Gezi olaylarını protesto ederken katledilen Ethem Sarısülük davası için savcılık iddianameyi tamamladı. Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı tarafından hazırlanan 15 sayfalık iddianame dün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tevzi edildi. Savcı Dalgalı tanık ifadeleri, görüntü kayıtları ve katil polis Ahmet Şahbaz’ın savunmasının ardından hazırladığı iddianamede polise “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçunu yöneltiyor.

Savcı polisin kasıt olmadan sınırı aştığı düşüncesinde. Kastı olmadan o sınırı aştığı için de trafik cezalarında uygulanan taksirle öldürme suçundan 3/1 oranında bir indirim talep ediyor. Yani diyor ki; 1 yıl, 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilir bu polise. Zaten 3 yılın altındaki cezalar doğrudan erteleniyor, 5 yılın altındaki cezalarda da son denetimli serbestlik hükümleri gereği cezaevine girilmiyor ya da çok kısa süre kalınıyor. İşin bir boyutu bu tabi aslında yargılama sürecinde bir olasılık daha var. Savcının atıf yaptığı maddede bir de şöyle bir düzenleme var; meşru müdafaa sınırı eğer meşru görülecek bir korku, panikle aşılmazsa hiç ceza verilmiyor. Bu da Ethem’i öldüren polisin elini kolunu sallaya sallaya tekrardan aramıza dönmensin yolunu açıyor. Yani sıradaki hedefi için tekrardan kurşunu namluya sürecek.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi prosedür gereği iddianameyi 15 gün içinde inceleyerek dava kararını ve tarihini açıklayacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu