GüncelManşet

Ethem’in davası için çağrı yapıldı

Ankara: 1 Haziran günü Kızılay’da polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük’ün katilinin “yargılanacağı” davanın ikinci duruşması 2 Aralık Pazartesi günü görülecek. Konuyla ilgili ailesi, avukatları ile Ankara ve Başkent Dayanışması tarafından bugün bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

 

“sanığı doğrudan sorgulama yetkimiz elimizden alınıyor”

Mülkiyeliler Birliği’nde geçrekeştirilen basın toplantısında sözü ilk olarak Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar aldı. Katil polis Ahmet Şahbaz’ın ikinci duruşmaya gelmemesinin sebebinin Urfa’da çalışıyor olması olarak gösterildiğini, ancak birinci duruşmadan önce Urfa’ya gönderildiğinin mahkeme tarafından bilindiğini belirten Bayraktar Ahmet Şahbaz’ın Urfa’ya atanmasını siyasi iktidarın katili kaçırma çabası olarak niteledi.

Sanığın birinci duruşmaya peruk, takma kaş vb. şekilde getirilerek, ikinci duruşmaya da getirilmeyerek gizlendiğini söyleyen Bayraktar, “sanığı doğrudan sorgulama yetkimiz elimizden alınıyor” dedi.  

Ayrıca Bayraktar, mahkeme günü Urfa’da sorgulanacak olan Ahmet Şahbaz’ın vekillerinin orada bulunabileceğini duyunca eşitlik ilkesi gereği kendilerinin de orada bulunmaları ve sanıkla yüz yüze olabilmeleri için başvuru yaptıklarını ancak kabul edilmediğini ifade etti.

Bütün dava dosyalarında sanıkların fotoğraflarının olması gerektiğini söyleyen Bayraktar, Ahmet Şahbaz’ın tek fotoğrafının, nüfus kimliği fotokopisinin dahi dosyada bulunmadığını dile getirerek “yargı, yargıç cübbesi giyenler tarafından çiğneniyor” dedi.

 

IMG 8415Abi Sarısülük’ten hesap sorma çağrısı!

Bayraktar’ın ardından aile adına Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük söz aldı. Adaletin Haziran isyanında olduğu gibi sokaklarda olduğunu bildiklerini ifade eden Sarısülük “bu ve diğer mahkemelerde de halkımızla omuz omuza mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. 

AİHM İnsan Hakları Komisyonu’nun açıkladığı raporu işaret eden Sarısülük, Türkiye’de hukukun altüst durumda olduğunu ifade ederek aile olarak hukuk ve demokrasi arayışlarının süreceğini belirtti.

Sarısülük tüm duyarlı insanları, insan hakları aktivistlerini, basın mensuplarını; 1 Haziran’da polisin Kızılay’ın ortasında insanları nasıl katledemeyeceğini göstermek ve siyasi iktidar ile hukuktan hesap sormak için 2 Aralık günü görülecek davaya çağrı yaptı.

Basın toplantısı Ankara ve Başkent Dayanışmaları adına dava için yapılan çağrı konuşmalarının arından sonlandırıldı.

Ethem Sarısülük’ün katilinin duruşması 2 Aralık günü saat 9.00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu