Güncel

Ethem’i Vuran Polis Ceza Almayacak!

H. Merkezi: Ankara’da Ethem’in polis tarafından vurulduğunu gören görgü tanıkları gözaltına alındı, tutuklandı. Ethem’i vuran poliste “suçlu bulunsa bile” ceza almayacak.

Avukat Kazım Bayraktar, Ethem Sarısülük’ün vurulma anında olay yerinde olan ve bilirkişinin keşif raporunda tanıklığı bulunan Mehmet Can Tayşan’ın gözaltına alındığını açıkladı.

Tayşan, Ankara’da dün sabah yapılan baskınlarda gözaltına alındı, saat 14.00 civarında savcılığa ifade vermek üzere adliyeye götürüldü. Ethem Sarısülük soruşturmasında tanık olarak çağıracakları Şahin İmga’da 21 Haziran’da tutuklanmıştı.

Ankara İl Jandarma Komutanlığı, Olay Yeri İnceleme TİM Komutanlığı Bilirkişi Raporu’na göre Mehmet Can Tayşan olayı şöyle anlatmıştı: “Kızılay Güvenpark’ın metro çıkışının önündeydim. Polis, iki metre ötemdeki 7-8 kişilik gruba sürekli gaz bombası atıyordu. Polislerden biri bir anda elindeki kalkanı yere bıraktı, polislerin arasından çıkıp göstericilere doğru geldi”…“Yerde yatan bir eylemci vardı, ona tekme attı. Gösterici grubu polisin üzerine yürüyünce belindeki silahı çekti ve hemen silah göstericilere dönükken ateşledi. Daha sonra silahın namlusunu havaya kaldırdı, birkaç el havaya ateş etti. Arkasını dönüp silahı halen göstericilere dönükken bir el daha ateş etti ve diğer polislerin yanına koştu. Başka ateş eden olmadı”…“Ethem, ilk ateş açıldığından yaklaşık 10 saniye sonra yere düştü. Başından yaralanmıştı, kan akıyordu” Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada balistik incelemesi de tamamlandı. Rapora göre, Sarısülük’ün ölümüne neden olan ve otopside başından çıkarılan mermi, polis Ahmet Şahbaz’a ait.

Aile, polis Ahmet Şahbaz’ın Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanması kararına itiraz edecek.

Polise Devlet Kalkanı

Gezi Parkı eylemcilerine savaş açan mahkemenin karar gerekçesinde bu rapor da Tayşan’ın tanıklığı da dikkate alınmadı. Mahkemenin “adil” yargılaması bununla da bitmedi. Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Sarısülük’ü tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk eden savcılığın, sevk maddesinde polis için ceza öngörmedi.

Buna göre, tutuksuz yargılanacak olan çevik kuvvet polisi Ahmet Ş. hakkında bu maddeden dava açılsa, “suçlu bulunsa” bile ceza verilmeyecek. Savcı Dalgalı, Ahmet Ş. hakkında, “meşru müdafaa sınırının aşılması suretiyle ölüme neden olma” suçunu yöneltti. TCK’da meşru müdafaa halinde sanığa ceza verilmeyeceği, sınırın aşılması durumunda da “mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaş” varsa sanığın cezalandırılamayacağı düzenleniyor. Hatırlayalım başbakan ne demişti: “Polisimiz kahramanlık destanı yazdı!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu