Güncel

Ethem’i katletmek de yetmedi!

İstanbul: Ankara’da Gezi Park Direnişine destek amacıyla başlayan ve polisin saldırısıyla büyüyen direnişte polisin kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, devlet ve onun sözcüleri tarafından her gün bir kez daha öldürülüyor!

En son, Ethem’i vuran katilin saçma-sapan ama devlet teamüllerinde sıkça yer alan şekliyle bir savunma yapması ve serbest bırakılması kitlelerde büyük öfkeye yok açarken, bir darbe de hükümetin yalaka medyasından yeni bir iddia gündeme geldi.  Sabah gazetesi yaptığı haberde Ethem’in vurulmasını “meşru” gösterme telaşıyla, gösteriler sırasında bayrak yaktığını iddia etti.

Bunun üzerine 26 Haziran günü saat 22.30’da gazetenin İstanbul-Beşiktaş Balmumcu’daki binasının önünde toplanan ve gazeteyi protesto eden kitle haberin gerçek olmadığını ve tekzip yayımlamasını istedi. Çevik Kuvvet polisleri gazete binasını koruma altına alırken bir kısım eylemci de Duran İnsan eylemi yaptı.

Katil polisi serbest bırakan hakimin vicdanı rahatmış!

Ethem Sarısülük’ün katili polisi serbest bırakan Hâkim Mustafa Aydın’ın, eleştiriler üzerine “Polisin eyleminin meşru müdafaa kapsamında kaldığı yönünde yoğun delil var. Vicdanım rahat. Milyonların bir araya gelmesi vereceğim kararı etkilemez” dediği öğrenildi. 
Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin görüntüleri defalarca izlediğini anlatan Aydın’ın şöyle dediği belirtildi: 

Mermi sekmiş olabilir 

“Şüpheli polis memurunun durumu göz önüne alındığında kafaya doğru ateş durumu görülmedi. ‘Kasten adam öldürme’ şüphesini ortaya koyacak herhangi bir delil saptanmadı. Maktulün kafasına mermi isabet ettiği an, silahın namlusunun maktulün başından yukarıya doğru çevrildiği görülüyor.” Sarısülük’ün ölümüyle ilgili bilirkişi raporunda, ‘merminin sekmediği’ tespiti yapılmıştı. Aydın’ın bu durumla ilgili de “Mermi deforme olmamış olsa bile sekme ihtimalinin yüksek olduğu, mermi üzerinde mikroskobik, yabancı partikül testinin uygun olacağı düşünülmektedir” yorumu yaptığı ifade edildi.

Hâkim Aydın’ın “meşru müdafaa” konusunda şöyle dediği öğrenildi: “Şüpheliyi, mahkemeye gelmeden önce ‘tutuklayacağımı’ düşünüyordum. Görüntüleri izleyince kararım değişti. Meşru müdafaa, öldürme korkusu, linç edilme endişesi nedeniyle havaya ateş etme durumu meydana gelirse oluşur. Bu durumda ceza verilmeyebilir. Vicdanım rahat. Milyonların bir araya gelmesi vereceğim kararı etkilemez. Görüntülerde şüpheli polisin eylemciler tarafından sıkıştırıldığı görülüyor. 37 taş isabet ettiğine ilişkin rapor var. Öldürülme korkusuyla hareket ettiği anlaşılıyor.” 

Bu arada polis A.Ş’yi serbest bırakan hâkim Aydın’ı , “Adamsın ellerinden öpüyorum” tweet’i atarak kutlayan Memur Suçları Soruşturma Bürosu Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Ünalmaz hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “devlet memuru itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunmak”tan disiplin soruşturması başlatıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu