Manşet

ESP’ye şafak baskını operasyon

H. Merkezi: Gezi Parkı direnişi sırasında yüzlerce kişiyi gözaltına alan polis bugün sabahın erken saatlerinde ESP’ye yönelik operasyon gerçekleştirerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Bunu kınayan ESP, bugün saat 15.00’te Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Sabah 05.00 sularında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı, (ETHA), Atılım gazetesi, Özgür Radyo’nun binaları ve çalışanların evleri polislerce basıldı.

Yapılan ev ve iş yeri baskınlarında aramalar devam ederken çok sayıda gözaltı olduğu öğrenildi. Atılım gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar, Etkin Haber Ajansı Haber Müdürü Derya Okatan ile editör Arzu Demir’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evi basıldı.

 

Yaralılar da gözaltında

1 Mayıs Mahallesi’nde ev baskınlarına özel hareket timlerinin katıldığı, baskın düzenlenen evlerinin bulunduğu sokağa kimsenin alınmadığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında polisin Gezi Parkı eylemlerine müdahalesinde yüzüne gaz bombası fişeği isabet eden ve tedavisi halen devam eden Ümit Akdağ’ın da bulunduğu belirtildi.

ESP Sarıgazi, Maltepe, Gazi Mahallesi ve Ataşehir ilçe bürolarına da polisler tarafından baskın yapıldı. İçeride kimse olmadan yapılan aramalarda çok sayıda gazete ve dergiye el konulduğu ve büroların dağıtıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilebilenler şöyle: ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, ESP İstanbul İl yöneticisi Beycan Taşkıran, ESP İstanbul İl yöneticisi Erdal Demirhan, Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, HDK Yürütme Kurulu üyesi Alp Altınörs, Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar, Ali Karaçay, İsmet Yurtsever, Sıtkı Güngör, Ali Haydar Akdeniz, Mehmet Güneş, Hasan Tunç, Okan Danacı, Cemil Yıldız, Boran Atıcı, Serkan Gündoğdu, Cemal Çakmak, Hatice Çakmak, Aykan Şimşek, Mustafa Diren Saygılı, Metin Külekçi, Sinan Polat, Dinçer Ergün, Maksut Toprak, Mehmet Güneysel, Şahin Yeşilırmak, Hüseyin Şahin, Ümit Akdağ, Çağrı Aydoğan, Ali Sönmezkaya.

 

70’e yakın gözaltı

Operasyonla ilgili dosyada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi alınamazken ETHA’nın bürosunun bulunduğu binanın polislerce ablukaya alındığı ve sokağa dahi kimsenin bırakılmadığı kaydedildi.

Büroda yapılan aramalarda ETHA Haber Müdürü Derya Okatan ile editör Arzu Demir’in hazır bulunduğu öğrenildi. Ev ve bürolarda aramalar devam ediyor.

Öte yandan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sosyal medyadan paylaştığı mesajda, “Sabah 5’de ESP’li Alp Altınörs’ün evini polis bastı. Ben de gittim. Alp’i gözaltına aldılar. Toplam 70 civarı gözaltı var” dedi.

 

Saat 15.00’te Vatan önündeyiz

ESP Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, saat 15.00’te İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacağı duyuruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu