Güncel

ESP’liler Gözaltına Alındı!

H.Merkezi: 2006 yılında MLKP’ye yönelik düzenlenen “Gaye Operasyonu” kapsamında tutuklanan 3 ESP üyesi tahliye edildikten bir yıl sonra 23 Haziran günü yeniden gözaltına alındı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan danışmanı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyesi İbrahim Çiçek İstanbul’da; Marksist Teori dergisi genel yayın yönetmeni, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan danışmanı, Ziya Ulusoy Samsun’da; Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan danışmanı Ali Hıdır Polat İzmir’de gözaltına alındı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla gerçekleştirilen gözaltılarda dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle soruşturmanın ayrıntılarının öğrenilemediği kaydedildi.

Yeni Şafak Gazetesi, 14 Ocak 2012 tarihinde bir yaptığı bir haberde üç sosyalisti hedef göstermiş, “MLKP yine sahnede” başlıklı haberde, İbrahim Çiçek, Ziya Ulusoy ve Ali Hıdır Polat, örgütün üst düzey yöneticileri olarak yansıtmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan ESP Genel Merkezi, TMY ve özel yetkili mahkemeler eliyle keyfi, hukuksuz, gözaltı ve tutuklamayla mücadele eden güçlerin yıldırılmak istendiğine dikkat çekti.  ESP,  “Yeni Şafak’ın ve siyasi polisin hedef gösterdiği üyelerimiz bugün ‘MLKP operasyonu’ kapsamında gözaltına alındılar. Tabii ki yine dosya gizli, ama komplocu zihniyet bizim için artık gün gibi aşikar! Bir kez daha Partimiz polis komplosuyla yıldırılmak, sindirilmek isteniyor” dedi.

ESP, operasyonun ikinci kongre hazırlıklarının yürütüldüğü bir dönemde yapıldığına dikkat çekerek saldırıların başarısız olacağını söyledi: “Partimizin Kongresi’yle büyüteceği iddialarından duyulan korkunun bir ifadesidir bugün yaşanan gözaltılar. Ama, nafile! Partimizin umutlu ve coşkulu yürüyüşünü bu saldırılar durduramaz

ESP Genel Merkezi gözaltılara karşısında “tüm yoldaşlarımıza, dostlarımıza, demokratik güçlere ‘demokratik seferberlik‘ çağrısı yaptı.

Gözaltıları protesto etmek amacıyla 24 Haziran günü saat 14.00’de Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün önünde bir açıklama gerçekleştirilecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu