Güncel

ESP’den Gezi Tutsaklarıyla Dayanışma Konseri

İstanbul: Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Sultangazi İlçe Örgütü, Gezi tutsaklarıyla bir dayanışma etkinliği düzenledi.

9 Ağustos günü Gazi Şehir Parkı’nda binlerce insanın katıldığı konsere Gezi direnişi damgasını vurdu. Konser alanında, Gezi direniş şehitlerinin resimlerinin bulunduğu pankartların yanı sıra devrimci önderler Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya ile devrim şehitleri Yasemin Çiftçi, Hüseyin Toraman, Ali Haydar Göçer’in resimleri asıldı

Sanatçıların dayanışma amacıyla herhangi bir ücret alamadan sahne aldığı konser Gezi direniş şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

İlk olarak sahne alan Vardiya Müzik Grubu, Rojava direnişini selamladı. Ardından sahne alan Hakan Yeşilyurt da, Rojava, Lazkiye ve tüm Kürt coğrafyasındaki katliamları kınadı.

Kitle sık sık, “Biji berxwedan Rojava”, “Diren Rojava, Gazi seninle” sloganlarını haykırdı.

Programı sunan Zeynep Derya Yıldız, Tekirdağ F Cezaevi’nden Gezi tutuklusu olan Ümit Yetik’in etkinliğe yolladığı mektubu okudu.

Mektubun okunmasının ardından ESP Sultangazi ilçe yöneticisi Erkar Salduz bir konuşma yaptı. Salduz, Gezi direnişinin başından beri Türkiye, Kuzey Kürdistan ve Ortadoğu’da ezilen halkların, ezilen milyonların kapitalist soyguna, faşist diktatörlüğe, vurguna, yalana, talana, haksızlığa eninde sonunda başkaldıracağına inandıklarını söyledi.

Gülsuyu Mahallesi’nde çetelerin ESP’ye ve halka silahlarla ateş açtığını söyledi. Ardından Gezi tutsakları aileleri adına Leyla Tunç bir konuşma yaptı, Tunç, çocuklarının banka soymadığını, hırsızlık yapmadığını, eli silahlı katil olmadığını, doğalarına, geleceklerine sahip çıktıklarını, kadın bedenine dil uzatanlara karşı çıktıklarını, mutfaklarına sahip çıktıklarını söyledi. Tunç’un ardından sanatçı İlkay Akkaya sahneye çıktı.

Ardından ESP MYK üyesi Beycan Taşkıran söz aldı. Özgürlük yürüyüşünün binlerce yıldır sürdüğünü belirten Taşkıran “Bu özgürlük yürüyüşünde çok öneml duraklar var. O durakların biri de Paris Komünü. 1871’de Paris’li işçiler, Paris’li baldırı çıplaklar, Parisli çapulcular bütün dünyanın katillerinden geleceklerini istediler. Kendi komünlerini kurdular” dedi.

18 aydır direnişte bulunan Hey Tekstil işçisi de etkinlikte bir konuşma yaptı. Kendileriyle dayanışma içerisinde olunmasını istedi. Ardından sanatçı Cevdet Bağca sahne aldı. Bağca’nın ardından Ferhat Tunç’un seslendirdiği ezgilerin ardından etkinlik sona erdi.

Etkinlik boyunca sık sık “Parti, atılım, zafer“, “MLKP umuttur, umut dimdik ayakta“, “Çeteler halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Kaynak: etha

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu