Gençlik

Eskişehir’de YÖK protestosu

Eskişehir: YÖK’ün kuruluşunu protesto etmek isteyen Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi öğrencileri Anadolu Üniversitesi’nde bir araya geldi. Saat 12.00’da Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler üzerinde “Ali İsmail Yaşıyor; Üniversite AKP’ye ve YÖK’e Direniyor” yazılı pankart ile rektörlüğe yürüdü ve burada bir basın açıklaması yaptı. 

Ayrıca öğrenciler yürüyüş sırasında okulda bulunan Merkezi Kütüphanenin adını “Ali İsmail Korkmaz Kütüphanesi” olarak değiştirdi.

 

“Binlerce Ali İsmail olarak geldik”

Osmangazi Üniversitesi Direniş Forumları ve Anadolu Üniversitesi Forumu adına Anadolu Üniversitesi öğrencisi Engin Deniz Ergin’in okuduğu açıklamada YÖK’ün 12 Eylül darbesinin ektiği faşizan tohumların en önemlilerinden biri olduğu belirtilirken, her dönemde iktidarların, akademi ve öğrencilerin üzerindeki baskının esas dayanağı olduğu söylendi. 

Bu sırada kitleden sık sık “Üniversiteler Bizimdir Bizim Kalacak”, “AKP Defol, Üniversiteler Bizimdir” sloganları atıldı. Ayrıca açıklamanın devamında üniversitelerde alınan güvenlik önlemleri ve yapılan turnikelere tepkiler dile getirilirken, bunların üniversiteler ile halkın bağını koparma isteği olduğu söylendi.

Basın açıklaması “Bizler ise kendi içinde özerk bir yapıya sahip, halk için özgür bilimin üretildiği, parasız eğitim hakkının sağlandığı, anadilde eğitim hakkının güvenceye alındığı ve desteklendiği, yönetimin her kademesinde tüm üniversite bileşenlerinin bulunduğu bir üniversite istiyoruz. AKP’ye ve YÖK’e karşı her gün çoğalarak, binlerce Ali İsmail olarak mücadelemize devam edeceğiz. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim talebimizi her gün haykıracağız” denilerek sonlandırıldı. 

Protesto sırasında kitle sık sık “Polis Dışarı, Bilim İçeri”, “YÖK Kalkacak Polis Gidecek Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek”, “Ali İsmail Korkmaz Ölümsüzdür”, “Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş” sloganları attı. 

Basın açıklamasının ardından öğrenciler tarafından yapılan müzik dinletisi sonrası eylem sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=373]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu