Gençlik

Erzingan’da Newroz’a katılan YDG’lilere saldırı

Egemen sınıfların faşist politikaları her dönem için kendini yeni bir maske adı altında göstermiştir ve göstermektedir. Bu maskeleri sadece egemen sınıfların 10 yılık sözcülüğünü yapan AKP hükümeti dönemi için şöyle sıralayabiliriz; “Alevi açılımı”, “Kürt açılımı”, “demokratik çözüm”, “Romen açılımı”… Ve şimdi de “ileri demokrasi” maskeli, AKP hükümeti tüm faşizan saldırılarına hız kesmeden devam etmektedir.

TC devletinin üzerimizde estirdiği faşizm terörü artık o kadar olağanlaşmıştır ki; birbirine selam veren insanlar dahi “KCK operasyonu” altı adında tutuklanmaktadır.

Egemen sınıfların ve onların sözcüsü AKP hükümetinin 18 Mart tarihinde Newroz alanlarını yasaklasına karşın alanları binlerin hatta milyonların doldurması; devleti ve onun kolluk kuvvetlerini daha da tahammülsüzleştirmiştir ve Newroz alanlarında halkımıza dönük saldırılarını pervasız bir şekilde sürdürmüşlerdir.

Aynı şekilde Erzingan’da da Newroz’un 18 Mart’ta kutlanması kararlaştırılmış, fakat yasaklanması üzerine BDP, PSAKD Erzingan Şubesi ve Partizan’ın da katıldığı bir basın açıklaması yapılmıştı.

Newroz’un yasaklanmasını protesto amaçlı yapılan basın açıklamasına katılan Yeni Demokrat Gençlik dergisi okuru 8 liseli arkadaşımızı alandan başlayarak takip eden sivil polis; arkadaşlarımızı Cumhuriyet Mahallesi’nde kimlik kontrolü adı altında durdurmuştur. 24 EC 285 (gri renkli Renault Symbol) ve 24 AR 996 (beyaz renkli Ford Connet) plakalı araçlarla gelen sivil polisler; doğrudan arkadaşlarımıza hakaret ederek saldırmaya başlamış, arkadaşlarımızı uzun bir süre darp etmişlerdir.

Arkadaşlarımız, yoldan geçenlerin sahiplenmesiyle polis şiddetinden kurtulabilmişlerdir. Yalnız polis giderken “Burada bitmedi, sizinle görüşeceğiz” tehditleri savurarak ayrılmıştır.

Bir gün sonrasında ise arkadaşlarımızı polisin elinden alan kişilerden biri Sivas davasında zamanaşımını protesto için gerçekleştirilen basın açıklamasında polisin saldırısına maruz kalmış ve telsizler vb. aletlerle darba uğraması sonucu başından ve dudağından yaralanmıştır.

Bir kez daha belirmeliyiz ki faşizmin tüm saldırıları bizleri yıldıramayacaktır

Erzingan YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu