Güncel

Erzingan’da gezi parkı direnişine destek eylemleri!

Erzingan: Türkiye’nin birçok ilinde Gezi Parkı direnişine yanıt vermeye devam ederken Erzingan’da da yapılan basın açıklamaları ile direniş selamlanmıştır.

Erzingan’da 15 Haziran günü saat 15.00’da saat kulesi önünde Partizan’ında içinde yer aldığı Erzincan Demokrasi Bileşeni bir basın açıklaması gerçekleştirmiştir. Yapılan basın açıklamasında Gezi Parkı direnişi selamlanmış ve yapılması düşünülen ve tarih sayfalarına adını Alevi katili olarak kazımış Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi düşünülen köprünün yapımını protesto etmiştir. Basın açıklamasında “Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz! Her yer Taksim her yer direniş!” pankartı açılmış ve açıklama sonunda 5 dk. oturma eylemi gerçekleştirilmiş ve oturma eylemi sonunda eylem sonlandırılmıştır.

16 Haziran günü saat 02:00 gibi Gezi Parkı’na yapılan müdahaleden kaynaklı Erzingan Ulalar beldesinde sokağa çıkan Ulalar gençliği E-80 karayolunda “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” pankartı açarak ve lastikler yakarak yolu bir süreliğine trafiğe kapatmışlardır.

16 Haziran günü Gezi Parkı’na yapılan müdahaleden doğru Erzincan Demokrasi Bileşeni saat 18.00’da Erzincan eski otogarı önünde toplanmış ve Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirmiştir. Kitlesel geçen yürüyüşte sık sık “Her yer Taksim her yer direniş! Hükümet istifa!” sloganları atılmıştır. Yapılan basın açıklamalarında polis terörü kendini yine hissettirmiştir.

GEDC004416 Haziran günü saat 22:00 gibi Ulalar beldesinde Ulalar gençlik ve partizanlarında bulunduğu kitle E-80 kara yolunda “Ethem Sarısülük ölümsüzdür!” pankartı açıp yolda lastik yakarak yolu trafiğe kapatmışlardır. Ve sık sık “Ethem yoldaş ölümsüzdür! Katil devlet hesap verecek! Faşistlerden hesap lafla sorulmaz bizde hesapları namlular sorar! Her yer Taksim her yer direniş!” sloganları atılmıştır. Bir saatlik yol kesme eyleminde kolluk kuvvetleri eylemin olduğu noktaya gelemeyince şehir girişinde yapılan yığınaklar ve siren sesleri ile ilde tedirginlik yaratılmaya çalışılmıştır. Eylem süresi içerisinde yoldan geçmeye çalışan araçlar durdurulmuş durmayan bir sivil polis aracına ve iki sivil faşist aracına taşlarla ve sapanlarla müdahale edilmiştir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu