Kültür&Sanat

Ermeni sinemacı Sarkisyan yaşamını yitirdi

H. Merkezi: Ermeni tiyatro ve sinema oyuncusu ve “SSCB Halk Sanatçısı” olarak tanımlanan 84 yaşındaki Sos Ardaşesi Sarkisyan 26 Eylül günü ciğer iltihaplanmasından kaynaklı yaşamını yitirdi.

Sos Ardaşesi Sarkisyan 24 Ekim 1929’da Stepanavan’da doğdu. 1948 yılında Yerevan Gençler Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. 1954 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Oyunculuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1954-1991 yılları arasında Kapriel Sundukyan adına Yerevan Ana Tiyatrosu’nda oyuncu olarak çalıştı.

1991 yılında Hamazgayin Tiyatrosu’nu kurdu. 1997-2006 yılları arasında Yerevan Devlet Tiyatro ve Sinema Enstitüsü rektörlüğü, 2006’dan itibaren de Enstitü Yönetim Konseyi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009 yılından beri Ermenistan Cumhuriyeti Kamu Konseyi üyesiydi.

Ermenistan ve birçok bölgede “Müzik bandosunun Çocukları”‚ “Üçgen”‚ “Biz, dağlarımızız”, “Nahabet”‚ “Khatabala”, “Tsori Miro”, “Solaris” gibi kırktan fazla filmde oynadı. Rus rejisörler tarafından yaratılan filmlerden en bilinenleri arasında Tarkovski’nin “Solaris” filmindeki “Kibaryan”, V.Portkoy’un “Ailesiz” filmindeki “gezgin sanatçı” ve A.Puşkin’in “Mikhailo Lomonosov” adlı filmindeki “Feofan Prokoviç” rolleriyle tanınmıştır.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=5BsV6oochLw{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu