Güncel

Şemzinan’da mevzi savaşı

Şemzinan diye bir var. Orası Türkiye’de bulunmuyor. Çok uzakta…

23 Temmuzda HPG gerillaları Şemzinan (Şemdinli) – Gerdiya (Derecik) yolunda kontrol noktası kurup kimlik kontrolü yapmaya başladı. TSK teyakkuza geçti.

23 Temmuzdan beridir Şemzinan kırsalında dağ, taş, ağaç bombalanıyor. Bin dolayında köylü köylerini terk etmek zorunda kaldı. Geniş bir alana yayılmış çatışma bölgesi dâhilinde kalmış diğer köylülerin durumuyla ilgili ise hiçbir bilgi yok. Şemzinan çok uzakta…

2012 yılı ile birlikte Dördüncü Hamle denilen Devrimci Halk Savaşı stratejisini uygulayacağını belirten PKK bugün Şemzinan’daki harekatıyla bunu ortaya koymuştur. Devlet, pekâlâ bunun farkındadır. Uyguladığı sansür ve çarpıtmaya rağmen, geçtiği teyakkuz hâli bunu açıkça ortaya koymuştur.

1984 Baskınlarını, bir avuç eşkiya işi olarak nitelendiren refleks çıkışı bugüne taşınmıştır. Şemzinan’da HPG’nin alan hâkimiyeti kurma girişimleri, “Şemdinli ve Çukurca’yı basmaya planlamışlardı” şeklinde bir çarpıtmayla geçiştirilmeye çalışıldı. Ancak bundan kısa sürede çark ettilerse de bugün kamuoyuylapaylaştıkları tek bilgi, bölgede büyük bir operasyonun sürdürüldüğüyle sınırlıdır. Oysa herkes bunun farkındadır.

PKK, dördüncü hamleyle, vur-kaç taktiğini ileri taşımakta, vurduğu yerde hâkimiyet kurup ilerlemektedir. Gerek yerel kaynakların, gerekse PKK yönetici ve komutanlarının aktadrdığı bilgilere göre Türkiye sınırlarından yaklaşık 35 km içre neredeyse tamamen HPG’nin kontol sağladığı yönündedir. Murat Karayılan’ın ifadesiyle, “sınır, hikâye olmuştur”.

İki haftaya yakın bir süredir söz konusu bölge esasen HPG denetimindedir. Medyaya servis edilen haberler, TSK’nın binlerce askerler Goman Dağı’nı gerillayı kıstırdığına dairdir. Aynı medya organları Goman Dağı’nın gece uçaklar, gündüz helikopterlerle bombalandığını, vurulduğunu söylüyor. Bunları izah eden Karayılan, “devlet kendi askerinin mevzilendiğini iddia ettiği noktaları bombalar mı?” şeklinde açıklamalarda bulunarak bu yalanı deşifre etti.

Karşı taraftan Davutoğlu da, bir TV programında kendisine “Şemdinli’de neler oluyor?” sorusuna, “biliyorum ama söyleyemem” diye cevap vermesi de servis ettikleri haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Şemzinan Belediye Başkanı ise aynı soruya, “Savaş var ama bu defaki savaş mevzi savaşı!” şeklinde cevap veriyor. O hâlde, Türk devletinin bu mevzi savaşını gizlemesinin iki amacı olabilir. Birincisi, devlet içine düştüğü acizliği gizlemeye çalışıyor. İkincisi ve belki de daha önemlisi, savaşın hiçbir hukuk tanımadan sürdürüldüğü, sürdürüleceği gerçeği.

Henüz birkaç ay önce Kazan Vadisi’nde kimyasal silahlarla saldırı gerçekleştiren Türk devletinin böyle bir yönteme başvurmaması hiç de uzak değil. Üstelik yakın köylerde yaşayan insanların Fırat Haber Ajansı’na bildirdiğine göre Nîrkola (Yiğitler) Vadisi’nde siyah ve gri gazlar yükselmiştir.

Bölgeye her gün asker ve araç takviyesi yapılmaya devam edilmektedir. Helikopterler havalanmakta ama düşürülmektedir de. HPG’nin bildirdiğine göre iki helikopter gerillalar tarafından düşürülmüştür. Üstelik Kuzey Afrika’dan yayılan isyan dalgası şimdi bölgenin en örgütlü mevzileri üzerinde iken ve Kürtler, geçmişten daha özgüvenli iken yenilmezliğin daha uzun süreceği ve elbette yengi kesindir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu