Manşet

Emekevler’de yıkım sürüyor…

H. Merkezi: Ataşehir Belediyesi’nin Atatürk Mahallesi’ndeki Emekevler gecekondu bölgesinde başlattığı yıkım, bazı gecekondu sahiplerinin direnişine ve itirazına rağmen devam ediyor. Yıkıma direnen halka çevik kuvvet polislerinin sert müdahalesinde yaralananlar oldu. Yaralanarak hastaneye kaldırılan vatandaşların yanı sıra gözaltına alınanların da olduğu öğrenildi. Emekevler sakinlerinin avukatı Nimet Çelen de, yıkımın hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. Öte yandan Ataşehir Belediyesi de bir basın bildirisi yayımlayarak yıkımın Yerinde dönüşümden yanaolduğunu dile getirdi.
Ataşehir Belediyesi’nin Atatürk Mahallesi Emekevler’de bulunan 410 gecekondudan, Belediye’nin proje koşullarını beğenmediği için yargıya başvuran bazı gecekondu sahiplerini evlerinden çıkarabilmek için İstanbul Valiliği’nin görevlendirdiği çevik kuvvet denetiminde yıkıma başlayacağının duyulması üzerine halk, gece saatlerinde gecekonduların bulunduğu bölgeye çıkarak sokaklara barikat kurup nöbet tuttu ve gece boyunca bekleyişlerini sürdürdü. bir barikatın da ateşe verdiği gecede, polis halka tazyikli su ile saldırdı.
Mahalledeki gerginlik şu an da devam ediyor. Polisin yıkıma direnen halka müdahalesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltılar da var.

emekevler yıkım 2“Teleplerimiz var; haklarımızı istiyoruz”

Ataşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin yıkımı gerçekleştirmek için evdekileri dışarı çıkararak evleri boşaltıp yıkımı gerçekleştirmesine tepki gösteren gecekondu halkı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin seçim sürecinde kendilerinden oy istediğini ve kesinlikle mağdur edilmeyeceklerini belirttiğini hatırlattı. Direnişte olan Cemil Tozar, yerinde kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak hakları ve talepleri bulunduğunu dile getirerek şöyle diyor: “Belediye Başkanı gelip bizim ne istediğimizi dinlemiş değil. Biz gecekondularımızın arsaları karşılığı burada yapılacak öteki dairelerin malzeme kalitesinde bir ev isteriz. Bizden başkaca bir ödeme istenmesin. Dairelerimiz burada yapılacak bloklarda kura usulüyle, yani serpme olarak belirlensin, bizleri bir-iki bloğa toplayarak öteki daire sahipleri yanında onurumuzu kırmasın, ayrımcılık yapmasın. Şimdi bu yıkılan gecekondumuzdan çıkıp nereye gideceğiz; bize kira yardımı yapılsın.”
Evleri yıkılan Emekevler sakinlerinden bazıları da “115 metre brüt daire bizim arsamızın karşılığı değil, bize en az 2 daire verilmeli, daha iyisi bize tapularımız verilsin, evimizi yaptıracağımız müteahhidi biz belirleyelim.” demekte.
emekevler yıkım 4Yıkımların ardında rant kavgası var
Emekevler sakinlerinin Avukatı Nimet Çelen ise, İstanbul Valiliği Milli Emlak Müdürlüğü’nün yazısını göstererek “Devlet, bu belgede halkın hak sahibi olduğunu kabul ediyor. Tapulama işlemi devam etmektedir, diyor bu belgede ve yer sahipleri burada yaşayan halk olduğu halde Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, burayı bir firmaya ihale ediyor. O firmanın usulsüzlüğü bakanlık raporu ile belirlenmiş olmasına rağmen gelip o karara göre burada tahliye yapıyor.” dedi.
Av. Çelen konuşmasını şöyle sürdürdü: “KA Yapı’ya yapılan ihale usulsüz olduğu şu belgede gösteriliyor. Bu kararı veren encümenler hakkında da soruşturma açıldığı açıkça yazılmıştır. Soruyorum, siz bu işleme dayalı gelip burada yıkım yaparsanız vatandaşa suç işlemiş olmaz mısınız?
Şu ana kadar burayla ilgili 17 davamız var; 17 davadan 3 tanesi bitti; tapu tahsisleri olmayan vatandaşlardan ret kararı verildi ve şuanda bu kararı da yargıtaya taşıdık, daha kesinleşmedi.
Buradaki rant kavgasının iki sac ayağı da devlettir. Birisi Battal İlgezdi, yani CHP, sosyal demokrat olarak Emekevler’de yerinden sökülen ağaçlar için hiçbir şey yapmadı. Bir tanesini dahi burada bulamadık. İkinci ayağı da Cumhurbaşkanı’nın damadıdır. Cumhurbaşkanı’nı kullanarak İstanbul İl Valiliği’ne talimat veriyorlar ve Valilik buraya yıkım ekibini gönderiyor. Hiçbir yıkım kararı ve tebligat olmadan evlerinden zorla çıkarılıyor insanlar. Kalp krizi geçiren ve yaralanan insanlar oldu bunlar yüzünden.
Yıkım kararı bir idari karardır, bir karar alır ve onu bir maddeye dayandırır. Bugün bize söyledikleri şu; ‘Biz burada 775’e yani gecekondu kanuna göre yıkım yapıyoruz.’ Bu kanun legal olmayan gecekonduların yıkımı için yapılır. Burada illegal olan bir gecekondu yok, çünkü bunlar 40 yıllık ev ve imar affına uğramış binalardır. Bunlar devletin idari binalarında kabul edilmiş evlerdir, dolayısıyla 775’i burada uygulayamaz.
Bugün yapılan usulsüz işlem ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız, çünkü devletin makamı ve güçleri burada kişilerin çıkarları için yıkım yapmıştır. İkinci olarak da davalarımıza devam edeceğiz. Burada evlerimizi yıksalar da çadırlarda durmaya devam edeceğiz, çünkü buralar bizim, buraları kimseye peşkeş çektirmeyiz, kimseye yedirmeyiz.”

emekevler yıkım 1Yıkım tarihleri belli
Öte yandan Ataşehir Belediyesi ise bir basın bildirisi yayımlayarak “Ataşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projelerinde yerinde dönüşümden yanadır” dedi. Bildiride “ Ataşehir İlçesi, Atatürk Mahallesi, Emekevler bölgesinde 25 yıldır süren mülkiyet sorunu, nihayet gecekondu hak sahipleri lehine çözümlenmiş bulunmaktadır. Gecekondu hak sahiplerine birer daire verilmesi planlanan bölgede konutların inşa edilmesini sağlamak için gecekonduların tahliyesi çalışmalarına başlamıştır. Çözüm, gecekondu sahiplerini yerinde korumak ve yasal sınırlar içerisinde en ekonomik şekilde ev sahibi olmaları üzerine geliştirilmiştir” denildi.
Bildiride ayrıca sürece dikkat çekilerek şöyle denildi: “Kadıköy Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokol gereği TOKİ tarafından 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapılarak 01.08.2006 tarihinde onaylanmıştır. 230 dönüm arazinin 57 dönümü konut alanı olarak belirlenmiştir. Bunun dışında kalan alanın tamamına da, bölge parkı yapılarak, İstanbul halkının kullanımına tahsis edilecek. Bu planla Emekevler ve Barbaros Mahallesi’nde bulunan gecekondu sahiplerinin ev sahibi olması amaçlanmıştır.
Gecekondu sahipleri yaşadıkları Emekevler mahallesinde yapılan yerinde dönüşüm projesi kapsamında, noter huzurunda çekilecek kura sonucunda belirlenecek 115 m2 (kapalı otoparklı, yüzme havuzlu, sosyal tesisli, çocuk oyun alanları vb.) dairelerden, daire teslimleri yapıldıktan sonra 20 yıl vadeli olarak 80 TL ile 150 TL arasında değişen taksit tutarları ile lüks 1 (birer) adet daire sahibi olacaklardır.
Belediye Başkanı tarafından bölge halkı davet edilerek bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Bölgede yaşayan gecekondu sahiplerine, gerekli tebligatlar, duyuru, ilanlar yapıldı. Ayrıca bilgilendirme ofisi ile de projeye ilişkin gerekli açıklamalar da bulunuldu. Açıklamalar neticesinde birçok vatandaşımız alınan encümen kararları doğrultusunda Belediyemiz ile Muvafakat Senedi imzalayarak gecekonduların tahliye ve yıkımı yapılmıştır.
Yapılan tebligatlar sonucu Belediyemize müracaat etmeyip; adli yargıda tedbir talepli, idari yargıda yürütmenin durdurulması talepli açılan davalarda bu talepler esastan ret edilmiştir. “

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu