Manşet

Emekçiler baskılara rağmen susmayacak

Amed: Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi yaşadıkları soruşturmalara ve baskılara karşı bir basın açıklaması yaptı.

AZC Plaza önünde yapılan basın açıklamasına onlarca eğitim emekçisi katıldı. Basın açıklamasını okuyan Kasım Birtek “ Taleplerinin dikkate alınması için alanlarda oldukları ve öğretmenlerin bir gün hatırlanmayı değil, yaşadıkları ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına gerçekçi ve kalıcı çözümler üretilmesini beklenmektedir” dedi.

“24 Kasım Öğretmenler Günü’nün 12 Eylül zihniyetinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgeleştiğinin bir gün olduğu asla unutulmaması” gerektiğini vurgulayan Kasım Birtek, “12 Eylül darbe zihniyetinin kabul ettiği bir günü, öğretmenler günü olarak kutlamalarının mümkün olmadığını ve Eğitim-Sen için 24 Kasım’ı kabul etmek demenin; 12 Eylül rejimini, uygulamalarını ve düşüncelerini benimsemek, 12 Eylül zihniyetini onaylamak anlamına geldiğini” belirtti.

Eğitim-Sen’in belirttiği nedenlerden dolayı öğretmenler günü olarak 24 Kasım’ı değil dünya öğretmenlerinin evrensel günü olan 5 Ekim’i kabul etmekte.

Önümüzdeki döneme ilişkin olarak da “ Kürtlere uygulanan asimilasyon politikalarıyla, biz öğretmenlere suç işleten asimilasyoncu sisteminin uygulamalarına; 4+4+4 ile öğretmenlerin norm fazlası olarak mağdur edilmesine;  4+4+4 sürgünlerine, özür gurubu alanındaki hukuksuzluklara; ALO 147 ile öğrenci ve velilerimizin ihbarcılığa teşvik edilmesine, öğretmenlerin hukuksuz ve keyfi bir biçimde cezalandırılmasına ve eğitimde performans değerlendirme uygulamalarına karşı, başta okullarımız olmak üzere, her alanda demokratik tepkimizi göstereceklerinden kimsenin şüphesinin olmaması gerektiği” vurgulandı.

Eylemde “ Cemaat elini eğitimden çek, Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz, Hükümet yasanı al başına çal, Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından eğitim emekçileri yanlarında getirdikleri örnek Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı personel kartlarını asimilasyoncu politikalara karşı sokağa attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu