GüncelManşet

Şemdinli’de Gerilla Hâkimiyeti! (video-haber)

H. Merkezi: PKK ile TC güçleri arasında yaklaşık iki hafta önce başlayan çatışmalar giderek şiddetleniyor. Gerillanın eylemlerini durduramayan devlet, çatışmaların yaşandığı bölgedeki köyleri boşaltıyor, giriş çıkışları yasaklıyor. Bölgede adı konulmamış bir OHAL yaşanıyor.

Hakkari’nin (Colemerg)  Şemdinli (Şemzinan) ilçesinde 23 Temmuz günü PKK gerillaları ile TC güçleri arasında, Şemdinli ilçesi Bağlar(Nehri) köyüne bağlı Çem( Navrezan) ve  Rüzgarlı (Rubunus) mezralarında başlayan çatışmalar genişleyerek sürüyor. ANF’nin verdiği haberlere göre, gerilla bölgede denetim kurdu, yol kontrolleri yapıyor. Bugüne kadar yaşanan çatışmalarda iki helikopter düşüren ikisini de darbeleyen gerillaya karşı Şemdinli 3. Dağ Taktik Komando Taburundan sürekli havan atışları yapılıyor.

Alınan bilgilere göre, gerillanın Şemzinan-Gerdiya yolunu kesmesinin ardından 24 Temmuz’da Şemzinan alayına yönelik gerilla topçu atışları gerçekleştirildi. Aynı gün Şemzinan merkezde bulunan komando tugayına ağır silahlarda saldırdı.

1 Ağustos günü Hakkâri’nin Yüksekova(Gewer) ilçesinde bulunan Oramar karakolu gerilla tarafından vuruldu. Şırnak’ın Uludere ilçesinde operasyona çıkan TC güçlerine yönelikte bir saldırı düzenlendi. HPG konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 30 Temmuz günü Nirkola Boğazı ve Masiro Boğazın’da ilerlemek isteyen TC güçlerine yönelik gerilla tarafından eylemler gerçekleştirildiğini açıkladı.

Karadan bölgeye giremeyen devlet güçleri, gerillanın bulunduğu anları sürekli bombalıyor. 29 Temmuz gününden bu yana Şemdinli Gerdiya yolu devlet tarafından trafiğe kapatılmış durumda. Öte yandan devletin, Hakkari’nin Gever(Yüksekova) ilçesine bağlı Oramar ve Şitaza alanlarını da bombaladığı belirtildi. Oramar ve Şitaza yolu HPG gerillaları tarafından kesilirken yol üzerinde bulunan bir köprüde havaya uçuruldu.

Gediktepe Gerillanın Elinde

Basına yansıyan bilgilere göre, HPG gerillaları yaklaşık 30 km’lik yol ve bölgenin denetimini elinde bulunduruyor. Çatışma bölgesine hâkim Goman, Gostê, Karker tepeleri gerillanın elinde bulunuyor. Bölgede bulunan Şemzinan Alayı ve Garê (Tekeli) taburu ile civar köylere konuşlandırılmış olan sınır karakolları da sürekli gerillanın silah ateşi altında. Gerillanın eylemlilikleri karşısında ilerleyemeyen TC ordusu çatışma bölgesine yakın olan, Nehrê, Bêgirdê, Navreza köylerini boşalttı. Devletin gerçekleştirdiği bombardıman sonucunda köylülerin bağ ve bahçeleri kül oldu.

Bu alanda aralarında Gediktepe’nin de bulunduğu ve önceki yıllarda devletin elinde bulunan tepeler, bugün gerillanın eline geçmiş durumda. Hatırlanacağı üzere Gediktepe karakolu daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün tutuklu bulunan Genelkurmay başkanı İlker Başbuğla birlikte ziyaret edilmişti. Bu karakolda bugün gerillanın elinde bulunuyor.

Operasyonlara Protesto

Şemdinli ilçesinde yaşanan operasyonlar BDP tarafından yapılan bir eylemle protesto edildi. 1 Ağustos günü BDP ilçe binası önünde toplanan kitle, 5 köyün boşaltıldığını dile getirerek yaşadıklarını anlattı.  BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Hakkâri milletvekili Esat Canan, Yüksekova belediye başkanı Ercan Bora’nında katıldığı açıklamada yaşananların Türk egemen sınıf medyası tarafından gizlendiği ve çatışma bölgesine milletvekillerinin gitmesine izin verilmediği ifade edildi. 2 Ağustos günü Hakkâri Barosu ve Mazlum-Der’in de aralarında bulunduğu bir heyetin çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Bağlar köyüne gitmelerine izin verilmedi.

Bölgede yaşanan gelişmeleri incelemek üzere ilçeye gelen KESK ve DİSK bileşenleri ise 4 Ağustos günü bir basın açıklaması yaptı. KESK Hakkâri Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hikmet Kaçan, 90’lı yıllarda devletin bölgede 4 bini aşkın köyü yaktığını ve 3 milyona yakın insanın yerinden olduğunu, hak ve hukuktan bahsedenlerin gerçek yüzlerinin Roboski’de ortaya çıktığını söyledi. Açıklamada yerel kaynakların fosfor gazı kullanıldığı iddiasında olduğunu dile getiren Kaçan, yetkililerin yaşananlar karşısında daha fazla sessiz kalmaması gerektiğinin altını çizdi. Basın açıklaması “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganlarıyla sona erdi.

Murat Karayılan: Gerillanın özgürlük mücadelesi engellenemez!

ANF’ye konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan Şemdinli’de yaşanan gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gerillanın 19 Haziran Şitazin-Oramar operasyonuyla yeni bir mücadele pratiğini ortaya koyduğunu, gerillanın temel taktiği vur kaç taktiğiyle birlikte, birçok yerde vurup orada mevzilenme, alan hâkimiyetini geliştirme biçimindeki bir taktik sürecin gündemde olduğunu bu çerçevede Kürdistan’da yoğun bir savaş gerçekliğinin yaşandığına dikkat çekti.

Bu yoğun çatışmalarla ancak bir konvoy Şitazin’a yarı yarıya darbe alarak ulaşabildi. Bunun dışında bu askeri merkezlere karadan herhangi bir ulaşım olmamıştır. Çünkü o tarihten bu yana Dağlıca’ya giden yol önemli oranda gerillanın denetimindedir. Yine koskoca Cîlo Dağı’nda, Çarçela Dağı’nda, Oramar’ın etrafında herhangi bir devlet denetimi söz konusu olmuş mudur? Hayır. Çünkü uçaklarla ve kobralarla günlerce bir savaş yürütüldü ama girilemedi. Türk ordusu orada püskürtüldü ve şimdi Oramar-Şitazin alanları neredeyse gerillanın kuşatması altındadır” diyen Karayılan, devlet tarafından bilinçli bir şekilde boşaltılmayan Oramar ve Şitazin köylerine yönelik devletin bir oyunu olduğunu söyleyerek, köylülere köylerini boşaltması çağrısı yaptı. Gerillanın 35 kilometre boyunca hâkimiyeti elinde bulundurduğunu dile getiren Karayılan, çok sayıda paralı askerin öldürüldüğünü ancak AKP medyasının kayıpları bilinçli bir şekilde gizlediğini ifade etti.

Aslında Şemdinli-Rûbarok yolunda gerilla denetim kurdu. Gerilla, “gerilla bölgesidir, biz denetim kurarız” dedi. Devlet ise buradaki yol denetimini engellemek istedi ama engelleyemedi. Esas çatışmaların temel nedeni de budur. 3 günden buyana yolu kesmiş durumda. Şemdinli’den bu yola gelen tüm araçları engellemektedir. Çünkü yol üzerinde gerillanın kurduğu kontrol noktasını sökemedi. Mesele budur. Yani mesele gerillanın bu hat üzerinde kurduğu kontrol noktasıdır ve Türk devletinin de bunu sökememesidir. Aynı şekilde başka yollarda da gerillanın denetimi gelişiyor, daha da gelişecektir. Yani bu temelde yükselen bir mücadele durumu söz konusudur. Onların tüm çabası bunu gizlemek” sözleriyle yaşananlara değinen Karayılan, çatışmalarda üç gerillanın yaşamını yitirdiğini, üç gerillanın da yaralandığını; iki skorsky tipi helikopterin düşürüldüğünü, ikisinin de darbelendiğini de hatırlatarak, Kürt halkının, gerillasının yürüttüğü özgürlük mücadelesinin yükselişinin engellenemeyeceğinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu