Manşet

Eşit yurttaşlık için yüz binler Kadıköy’de

Kartal: Yüz binlerce Alevi bugün (3 Kasım) eşit yurttaşlık talebiyle Kadıköy’deydi. Çok sayıda Alevi örgütünün katıldığı mitingde cami-cemevi projesi protesto edildi.

Miting boyunca, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Devletin Alevi’si olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Pir Sultan pirimiz, Kızılbaşlık yolumuz” gibi sloganlar atıldı. Gezi İsyanı’na dair de birçok slogan atıldı ve ajitasyon çekildi. Alana girişte polis barikatı ise kitle tarafından yıkıldı.

Aralarında Partizan ve YDG’nin de bulunduğu birçok örgüt miting alanına Söğütlüçeşme’den yürüyerek katıldı. Yürüyüş boyunca Partizan kortejinde sık sık, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Sivas’ın hesabını sorduk, soracağız”, “İbo, Haydar, Zülfikar namludadır iktidar” sloganları atıldı.

Yürüyüş boyunca ayrıca Gezi şehitlerinin isimleri de okunarak “yaşıyor” denildi. Yürüyüş sırasında ajitasyon çekilerek devletin asimilasyon politikaları teşhir edilerek, örgütlenme çağrısı yapıldı. Yeni Demokrat Kadın da flamalarıyla eylemde yer aldı.

Bu kolda sık sık, “Yaşasın partimiz TKP/ML, halk ordusu TİKKO, TMLGB”, “Marks, Lenin, Mao, önderimiz İBO, savaşıyor TİKKO”, “Kızıl ordu TİKKO katillerin peşinde” gibi sloganlar atıldığı da gözlemlendi. Söğütlüçeşme kolunda birçok ilden gelen Alevi örgütleri, DHF, HDP, BDSP, Alınteri ve Gezi Tutsak Aileleri Platformu da alana yürüdü. Numune Hastanesi önündeki koldan ise birçok Alevi derneği ve kurumu alana yürüdü.

 

“3. Köprüye Aleviliği gömmek istiyorlar”

Miting programı saygı duruşuyla başladı. Sivas’ta, Maraş’ta, Roboskî’de, Gezi’de, Lice’de yaşamlarını yitirenlerin, Deniz Gezmiş’in, Mahir Çayan’ın ve İbrahim Kaypakkaya’nın isimlerinin okunması üzerine, yumruk ve zafer işareti eşliğinde “burada” diye haykırdı.

Miting alanında tertip komitesi adına yapılan konuşmada, “Zalimin önünde boyun eğmeyeceğiz” denildi. Daha sonra konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Diyanet-Fethullah-ihanet-İzzettin dörtlüsüyle bizi gömmek istiyorlar. Bizi katletmek istediler, torunu da bugün 3. boğaz köprüsüne Aleviliği gömmek istiyor” dedi ve devamında Alevi düşmanı politikalara sert tepki gösterdi.

Sahneden daha sonra Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündüz, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker birer konuşma gerçekleştirerek devletin Alevi düşmanı politikalarını teşhir ettiler ve Cami-Cemevi projesine tepki gösterdiler.

Daha sonra Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş ve ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş sahneden kitleyi selamlayarak bir konuşma yaptılar. Ayvalıtaş’ın ardından Gezi Tutsak Aileleri Platformu adına konuşan Leyla Tunç, Gezi İsyanı’nda yaşamlarını yitirenlerin katillerinin halen dışarıda dolaştıklarına dikkat çekerek, onların tutuklanmasını istedi. Tunç konuşmasını Ali İsmail Korkmaz’ın 20 Kasım’da Eskişehir’de görülecek olan davasına çağrı yaparak sonlandırdı.

Miting konuşmaların ardından Tolga Sağ, Muharrem Temiz ve Grup Yorum’un türküleri ve marşlarıyla sonlandı.

 

[widgetkit id=367]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu