Dünya

‘‘Dünyadaki Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!‘‘

Zürich‘te Onurlu Bir Haykırış;

‘‘Dünyadaki Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!‘‘

Uluslararası alanda, Emperyalist-Kapitalist güçlerin, dünya işçi sınıfı ve ezilen emekçilerin haklı mücadelelerini bastırma, eşitlik-özgürlük ve yaşanabilir özgür bir gelecek mücadelesini yürüten tüm devrimci-demokratik güçlere saldırılarını artırmaktadırlar. Özgürlük mücadelesi yürüten tüm güçler vahşi saldırılara maruz kalırken, egemen güçler katledemediklerini de ağır işkenceler ve baskılarla, uyduruk sebepler ve hukuksuz bir şekilde tutuklamakta ve zindanlara atılmaktadırlar.

Zindanlara atılan devrimci tutsaklar, ağır koşullarda, fiziki-sosyal-psikolojik işkencelerin yanı sıra, esas olarak da ideolojik-politik ideallerinden zorla soyutlanmak ve böylelikle teslim alınmaya çalışılmaktadır. Bugün bu sosyal gerçeklik, emperyalist metropoller de de yoğunlaşmaktadır. Demokrasi-özgürlük vb. değerlerin merkezleri aldatmacasıyla dünya ezilenlerini manüple etmeye paralel bir saldırganlık yaşanmaktadır. Politik faaliyetlerde bulunan devrimci demokratlar, sosyalistler fişlenmekte, izlenmekte, tehdit edilmekte ve tutuklanmalar yaşanmaktadır. Politika yapma hakkına dahi tahammül edilmemekteyken, ırkçı-faşist örgütlenmeler bizzat teşvik edilmekte, kollanmakta; bizzat sistem ve partileri tarafından bu politikalar güdülmektedir. Ve bu saldırıların hedeflerinde ise en fazla göçmenler bulunmaktadır. Bugün Metin Aydın ve Vicdan … vb, devrimci arkadaşlarımız şahsında gerçekleşen şey; devrimci politika yapma hakkına olan tahammülsüzlüktür. Geldikleri ülkelerin gerici egemen sınıflarıyla işbirliği içinde İNTERPOL aracılığıyla tutuklanıp iade girişimlerinde bulunularak, sindirilmeye, korku psikolojisi yayılarak teslimiyet dayatılmaktadır.

Dünya genelinde uygulanan bu gerici politika ve uygulamalara karşı, İsviçre’nin Zürich Kantonunda bir araya gelen değişik uluslardan demokratik kurum ve çevrelerin oluşturduğu; ‘‘Bewegung für Soziale Gerechtigkeit“ platformu,‘‘Freiheit für alle Politischen Gefangenen auf der ganzen Welt“ adı altında 06 Ekim 2012 cumartesi günü bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yapılan yürüyüşe, bizlerde ATİK-Upotudak İsviçre Komitesi olarak hazırladığımız pankartımız ve ATİK bayraklarımızla yürüyüşte yerimizi aldık. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş, canlı ve politik tutsakların sahiplenilmesinin sağlanmasına sunduğu katkı acısından oldukça önemliydi. Değişik düşünce ve inançlardan, farklı uluslardan duyarlı emekçilerin bir arada katılım sağlaması ise bir başka olumluluktur. ATİK-UPOTUDAK komitesi olarak, uluslararası alanda politik tutsakların sahiplenmesi, kurum ve çevrelerle ilişkilenme, ortak çalışma yürütme ve daha güçlü sahiplenme sürecine katkı sunacağını düşünüyoruz. Bir kez daha, Politik Tutsakların, özgür geleceğimizin bedel ödeyen onurlu yüreklerimiz olduğunu ifade ederek, daha yüksek bir dayanışma ve sahiplenmeye çağırıyoruz.

ATIK-UPOTUDAK İsviçre Komitesi

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu