Emek

DİSK’ten #direnişçi eylemlerine devam

H. Merkezi: DİSK’in kıdem tazminatının gasp edilmesi karşı #direnişçi eylemleri sürüyor.
AKP iktidarı tarafından kıden tazminatının fona devredilmesi ile gasp edilmesine karşı sokağa çıkan DİSK’liler bu kez Gebze’de eylemdeydi.
 Binlerce  işçi dün (4 Kasım) Gebze’deki Birleşik Metal-İş önünde bir araya gelerek, Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

“Ölmek var dönmek yok, kıdem tazminatını vermek yok” “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” vb sloganlar haykıran işçiler meydana kadar yürüdü.
Yürüyüşe metal işçilerin yoğun katıldığı belirtilirken DİSK üyesi işçiler işyerlerinin yazılı olduğu döviz ve pankartlarla katıldı. Kıdem tazminatı için direnişte olan ve fabrika işgali yapan Feniş Aliminyum işçileri de pankartlarıyla katıldığı eyleme 7 bine yakın işçinin katıldığı belirtiliyor.
Gebze Cumhuriyet Meydanına gelen işçile adına  DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yaptı.
Çerkezoğlu, “Hükümetten ve işverenlerden gelen dayatmaların işçilerin kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Konfederasyon bu oyuna rıza göstermeyecektir , kazanılmış hakkı korumakla yetinmeyerek bunun kavgasını vereceğiz. Kıdem tazminatı işverenlerin patronların ödemesi gereken bir haktır. Devletin görevi işçilerin kıdem tazminatını ortadan kaldırmak değil, işçinin emeğinin hakkının verilmesine destek olmaktır” şeklindeki sözlerine ek olarak işçinin güvencesi olan kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı sokakta olacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.
#Direnİşçi sokakta olmaya devam edecek!
DİSK üyeleri #Direnİşçi eylemlerini sürdürecek. 7 Kasım’da Bursa’da, 11 Kasım’da Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde gerçekleştireceği toplantılarla eylemlerini sürdüren DİSK üyeleri, 11 Kasım’da Konya’da, 14 Kasım’da İstanbul Mecidiyeköy’de, 15 Kasım’da Kocaeli’nde, 18 Kasım’da Eskişehir’de ve 19 Kasım’da İzmir’de eylemler yapmayı planlıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu