Güncel

DİRENİŞİN ADI; 14 TEMMUZ SERHİLDANI

Amed: 14 Temmuz günü Amed’de yapılması planlanan “ Öcalan’a Özgürlük” mitingi birkez daha TC devletine korku saldı. Kendi senaryolarını yazıp, “bakın silah bulduk, kana bulayacaklardı.” diyerek burjuva medyasıyla halkın gözünü boyadı. 14 Temmuz, onlar için korku demekti. Nasıl ki Newroz’da yol kapatmalarıyla, para cezalarıyla, silahlarıyla, tanklarıyla halka saldırdıysa, halka göz dağı vermeye çalışdıysa aynı zulüm 14 Temmuz’da da yaşandı.

Unuttuğu şuydu ki Newroz neyse 14 Temmuz’da oydu. Tekrardan çocuk, yaşlı, genç, kadın dinlemeden insafsızca saldıran ve insanlığı kana bulayanların kendileri olduğunu gördük.  Aynı şekilde direnişi, isyanı, zulme boyun eğmezliği gördük. Bağlar, Dağkapı, Ofis ve birçok ilçe de çıkan çatışmalar bunun en açık göstergesidir. Bizlerin de içinde bulunduğumuz Bağlar ilçesindeki çatışmada şunu da gördük ki; bu halkın karşısında hiçbir kuvvet engel olamaz, bu halkın dayanışmacı ruhuyla kimse baş edemez. Hele ki bu dilimize, kültürümüze, özgürlüğümüze, inancımıza engel olmak isteyen zulüm saltanatlığının efendileriyse.

Polisin attığı her biber gazına sloganlarla, taşlarla, molotoflarla, havai fişeklerle ve en önemlisi devrimci dayanışmayla karşılık vermek onların çürümüş sistemini daha da yok ediyor. Çatışma süresince hiç tereddüt etmeden karşılık veren halk ve gençlik 14 Temmuz’u ve serhildanını korkusuzca yaşattı. Kadın yoldaşlarımızın geri çekilmeyişi, “bir zulüm varsa bizlerde bu zulümün ortasındayız” diyerek korkusuzca çatışmaları her kesime tekrardan örnek bir davranış oldu.

Kadın yoldaşlarımızın kitleyi her an daha fazla cesaretlendirdiği, daha fazla harekete geçirdiği tekrardan gözler önündeydi. Devrimci dayanışma adına yurtsever arkadaşlarımızın TİKKO ve İbrahim Kaypakkaya  lehine attıkları sloganlar ise bizler için oldukça önemliydi.

Eğer bizler “Biz bu mücadelenin omuzlayıcısıyız” diyorsak, her alanda bunu açık ve net göstermeliyiz. Velev ki omuz omuza olmamız, attığımız her taşın ve sloganın ortak bir cevap oluşu bunu gösteriyordu. Unutulmasın ki bunlar, düşmana sıktığımız bir kurşun değerindedir.

İnatla ve inançla diyoruz ki; Kürt halkı yalnız değildir. Alanlar her daim düşmanın zulüm ve sömürüsüne karşı cevap olacaktır. İnatla ve inançla diyoruz ki; An Azadi, An Azadi!

Foto Galeri İçin Tıklayınız:http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu