Güncel

“Dönüşü olmayan bir yola girmeden çözüm üretin”

İzmir: PKK önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve anadile özgürlük talepleriyle 12 Eylülde başlatılan ve 15 Ekimde de tüm hapishanelerdeki PKK’li ve PAJK’lı tutsakların katıldığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eyleminde 40’lı günler geride kaldı.

Kamuoyunun “nedeni malum” duyarsızlığı ortada iken; devrimci-demokrat duyarlı kamuoyu da tüm görmeyen gözlere sokarcasına eylemi görünür kılma çabasını sürdürüyor.

Son olarak İzmir’de de İHD, ÇHD, TİHV, Mazlum-Der, Tay-Der, Yak-Der ve Ege 78’liler Derneği konu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirerek kamuoyuna ve yetkililere duyarlılık çağrısı yaptı.

22 Ekim günü saat 18.00’da Konak Sümerbank önünde biraraya gelen kurumlar okudukları ortak metinde; kamuoyunun ve yetkililerin üç maymun oynadığını ve duyarsız kaldıklarını belirterek; “Tüm duyarlı kamuoyunu en temel hak olan yaşam hakkına sahip çıkmaya ve cezaevlerinde binlerce insanın günden güne ölümü yaklaşırken, geri dönüşü olmayan bir yola gireden, tüm yetkilileri bu sorunun derhal çözümü için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz dediler.

Bağımsız bir kurulun takibi ve gerekli vitaminlerin verilmesi çağrısı ile sonlandırılan basın açıklamasına çeşitli devrimci-demokrat örgütler de destek sundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu