Manşet

Diyarbakır Valisi “Lice’nin nedeni uyuşturucu”

H. Merkezi: Diyarbakır Valiliği, Lice ‘de karakol yapımını protesto eden halkın üzerine açılan ateşle bir kişinin öldüğü yedi kişinin yaralandığı olayla ilgili bir açıklama yaptı. 

Valilik’ten yaptığı açıklamada, Kayacık Jandarma Karakolu’nun inşaat çalışmalarını durdurmak ve protesto etmek amacıyla basın açıklaması ve akabinde karakola yönelik fiili taarruzda bulunulduğunu belirtilerek, karakolda görevli askerlerin kalabalığı karakola davet ederek diyalog kurmaya çalıştığı, buna rağmen grup içerisinden karakola ‘taş, el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli’ atıldığını iddia etti.  

 

Kimliği belirsiz kişiler karakola saldırmış!

Valiliğe göre olay şöyle gelişti: “İnşaat işçilerinin kullandığı çadırlar yanmış ve nöbet kulübesinde görev yapmakta olan askerlerimize yönelik molotofkokteyli saldırıda bulunulmuştur. Yapılan tüm uyanlara rağmen bahse konu grubun dağılmaması üzerine gazlı müdahalede bulunmuş, grup içerisinde karakola doğru ateş edilmesi üzerine güvenlik güçlerince havaya uyarı ateşi açılarak grubun dağılmaları istemiş ancak bahse konu grup dağılmamakta ısrar ederek, karakolun içine girmeye çalışmıştır… Devam eden olaylar sırasında gösterici grup içerisinden kimliği tespit edilmeye çalışılan şahıslar tarafından Kayacık Jandarma Karakolu’na ateş edilmiştir.” 

 

Birileri uyuşturucu operasyonlarını engellemek istiyormuş!

Valilik, yeni karakol inşaatını protesto etmek amacıyla demokratik bir eylem düzenleyen halkın üzerine açılan ve Meden Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği olayın uyuşturucuyla bağını kuracak kadar da yaratıcı!

Güvenlik güçlerince bölgede son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek, huzur ve asayişin temini için bundan sonra bölgede yapılacak benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için söz konusu saldırı eylemini planladığı, bahse konu uyuşturucu faaliyetlerinden büyük menfaatler sağlayan grupların, çözüm sürecinin başlamasıyla elde ettikleri gelirlerin kaybedileceği korkusuyla süreci sabote etmek maksadıyla böyle bir girişimde bulundukları değerlendirilmektedir.

Yaşanan olay ve açıklama devletin “çözüm”den ne anladığını ve süreci nasıl işlettiğini de ortaya koyuyor. Valiliğin tüm kamera görüntülerine karşın havaya ateş edildiğini savunması ise başlatılan soruşturmanın geleceği hakkında da bir fikir veriyor.

 

“Beni sırtımdan vurdular”

Öte yaşanan saldırıda yaralananların anlatımları da Valiliği yalanlıyor. Olay yerinde omzuna isabet eden iki kurşunla yaralanan 20 yaşındaki Ronida Pervane’nin aktarımları olayın valiliğin savunduğu şekliyle olmadığını da ispatlıyor.

Şu anda durumu iyiye giden Ronida yaşananları şöyle anlatıyor: “Karakol inşaatını protesto etmek için Yalaza Köyü’nden yola çıktık. Saat 14.30’da yaklaşık 250 kişiyle protestoya başladık. Saat 15.00’te de bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklamasından sonra eylemcilerden bir grup yeni yapılan karakola girmeye çalıştı. Asker önce havaya ateş etti, sonra da eylemcilere ateş etti. Ben grubun en sonundayım. Sırtım karakola dönük haldeyken karakoldan açılan ateşle omzumdan vuruldum. Yetkililer eylemcilere sadece gaz bombasıyla müdahale edildiğini ve eylemcilerin birbirini vurduğunu iddia ediyorlar. Bu iddia asılsızdır. Çünkü olay anında sırtım karakola dönüktü ve arkamda hiç eylemci yoktu. Karakoldan açılan ateşle yaralandığıma eminim.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu