Güncel

#DirenMersin’den Erdoğan’ı protestoya çağrı!

Mersin: 18.00: 19 Haziran günü, Mersin’de yapılacak olan Akdeniz Olimpiyatları oyunlarını protesto eden bir açıklama yapıldı. 20 gündür katliamlar yapan polis ve devletin olimpiyat oyunları açılışında barış ve kardeşlik vurgusu yapmasına dikkat çekilen açıklama öncesinde HDK adına Müslüm Tank bir konuşma yaptı. R.T. Erdoğan’ın agresif söylemlerine dikkat çeken Tank, polisin şiddetini durdurması gerektiğini söyledi.

Erdoğan himayesinde olimpiyat oyunları

Ardından Mersin Tabib Odası adına yapılan konuşmada; Olimpiyatlar için kendilerine gelen davetiyede, Olimpiyat oyunlarının Başbakan Erdoğan’ın himayesi altında yapılacağının yazılmış olduğu söylendi. Bu ifadelerin son 20 günün özeti olacağına vurgu yapan Tabib Odası, buna karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Olimpiyat biletleri bloke!

Son olarak #DİRENMERSİN adına Gürkan Dağdeviren’in yaptığı açıklamada ise Olimpiyat oyunlarının biletlerinin %95’ine AKP tarafından el konulduğu belirtildi. Olası bir protestonun önüne geçmek için bu komplonun önüne ancak direnerek geçilebileceği vurgulandı.

20 Haziran’da yürüyüş var!

Açıklama sonunda da yapılacak yürüyüşün duyurusu yapıldı. Olimpiyat oyunlarının başladığı gün olan 20 Haziran’da Mersin Forum AVM ve Mezitli Belediyesi önünden iki koldan başlayacak yürüyüş KİPA’ya devam edecek. KİPA’dan da olimpiyatların yapıldığı yerde sonlandırılacak.

Açıklamanın sonunda “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Zafer direnen halkın olacak” sloganları atıldı.

21.00: Yaklaşık 500 kişilik kitle, çadırların kurulu olduğu Barış Meydanı’ndan başattığı yürüyüşünü Muğdat Cami’ye oradan da Forum’a yönlendirdi. yolu trafiğe kapatan kitle, “Abdullah Cömert ölümsüzdür”, “Mersin uyuma direnişe sahip çık”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını haykırdı. Ayrıca yürüyüş boyunca 20 Haziran’da gerçekleştirilecek olan eyleme çağrılar yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu