Manşet

Diren Bakırtepe: Bakırtepe’de siyanür istemiyoruz

Kangal Dernekleri Federasyonu ve Bakırtepe Çevre Platformu’nun çağrısıyla Bakırtepe Demir Eksport tarafından yürütülen siyanürlü altın işletmeciliği çalışmalarını durdurmak ve kamuoyunu bilgilendirmek için 10 Ağustos’ta Bakırtepe’ye gidildi. Bizler de Munzur Çevre Derneği olarak bu çalışmada yerimizi aldık. Bizlerin dışında Kangal çevre köylüleri, Peri Suyu Koruma Platformu ve Dersim Dernekleri Federasyonu da destek verdi.

Ziyarete gelenleri köylülerin çok sıcak karşılamaları bizlere aynı acıyı yaşayan halkların birbirine hiç de yabancı olmadığını hissettirdi.

Yaklaşık 4550 yıldır Pınargözü köyünde Demir Eksport’un faaliyeti olduğu ancak iş nedeniyle buna ses çıkarmadığını, birçoğunun madenden emekli olduklarını, emekli olduktan sonra da yaşamlarını yitirdiklerini öğreniyoruz. Ne zaman ki köylüler madende siyanür kullanıldığını öğrenmişler ve benzeri örneklerinde olduğu gibi siyanürün zararlarını yaşamaya başlamışlar o zaman bilinçlenmeye ve örgütlenmeye başlamışlar. Bu etkinlik de madenle ilgili hukuki sürecin bilgilendirmesi ve halkın bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Yargıtay tarafından çevreye zarar verdiği için maden faaliyeti şu an için durdurulmuş.

Etkinlik 9 Ağustos’ta Bakırtepe zirvesinde yapıldı. Etkinlikte ilk sözü Kangal Dernekler Federasyonu İsmail Erdem alarak “Bu topraklar bizim kutsalımızdır. Buraya hiçbir maden şirketini dokundurtmayız” dedi. Daha sonra Ankara Bakırtepe Çevre Platformu Sözcüsü Ali Balkız, Koç Holding’in ikiyüzlülüğünü vurgulayarak; “Gezi Parkında direnişçilere belki otelini açtı ama ne yazık ki burada yaşam alanlarımızın yok edilmesine sebep oluyor, buna da izin vermeyelim” dedi.

Munzur Çevre Derneği adına konuşma yapan Mehmet Soylu ise örgütlenme çağrısı yaparak; “Sermaye sahipleri hiçbir ayrım gözetmeden tüm yaşam alanlarımızı zehirlemek istiyor. Bizler de onları ancak örgütlenip birleşerek durdurabiliriz” dedi.

Etkinlikte ayrıca Peri Suyu Koruma Platformu adına Eren Akyol söz alarak Peri Vadisindeki koşullarla buradaki koşulların birbirine benzediğine dikkat çekerek birleşik mücadelenin önemini vurguladı.

Etkinlik Grup Yorum ve yerel sanatçıların dinletisiyle sona erdi. 

Munzur Çevre Derneği

[widgetkit id=283]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu