Dünya

DHF’ye yönelik devletin gözaltı terörünü kınıyoruz!

Devletin AKP üzerinden şişirdiği “demokrasi”, “özgürlük” masallarını parçalayan, halkın üzerine bina olmuş sömürü düzenine karşı demokratik haklar mücadelesini yükselten demokratik kitle örgütleri üzerindeki baskılar her geçen gün artmaktadır.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan zindanlarında on bin tutsağın sürdürdüğü açlık grevi eylemini görmezden gelen, açlık grevinde 70’li günlere yaklaşan ve ölüm sınırına gelen tutsakların hayatlarını hiçe sayan devlet, Kürtlere, devrimci ve demokrat kesimlere pervasızca saldırıyor.

Masa başında hazırlanan düzmece kurgularla demokratik muhalefeti baskı altına almak için yargı, polis, basın aygıtıyla binlerce insanı “yasa dışılıkla suçlayan” devletin bu sefer ki hedefi yine Demokratik Haklar Federasyonu oldu. Daha önce onlarca üyesi ve taraftarı çeşitli düzmece kurgularla gözaltına alınıp tutuklanan DHF, devlet terörüyle yine karşı karşıya.

Son süreçte ülkemizde yaşanan toplumsal sorunlar karşısında halk üzerindeki baskı denetimi çatırdayan devlet; toplumsal muhalefeti örgütleyen, halkımızı demokratik hakları için mücadele zeminine çeken devrimci demokratik kitle örgütlerine, darbe vurmak için tüm gerici kurumlarıyla seferber oldu.

DHF’ye yönelik olarak Dersim, Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Mersin, Kayseri, Zonguldak, Antalya, Uşak, Sivas, Diyarbakır, Çanakkale ve Isparta’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen gözaltı teröründe 60’a yakın DHF üye ve taraftarı gözaltına alındı. Çok sayıda ev ve dernek baskını yapıldı. Gözaltına alınanlar arasında DHF merkezi temsilcileri, üyeleri ve taraftarları ile Halkın Günlüğü Gazetesi İzmir temsilcisi bulunuyor.

Ankara, Dersim, İzmir, İstanbul, Adana, Mersin, Sivas, Kayseri, Zonguldak, Antalya, Isparta, Çanakkale, Uşak ve Diyarbakır’da DHF merkezi temsilcileri, üyeleri ve taraftarlarıyla birlikte Halkın Günlüğü Gazetesi İzmir Temsilcisi Deniz Kısmetli; DEDEF MYK üyesi, Dersim Kültür Derneği Başkanı ve Dersim Belediye Meclis Üyesi Ali Mükan ve Dersim Belediye Meclis Üyesi Yaşar Oğuz gözaltına alındı.

Dün sabah saatlerinde 14 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen baskınlarda 58 kişi Malatya, İzmir, Ankara ve Adana cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen ‘soruşturmalar’ kapsamında gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan DHF’lilerin savcılığın ‘gizlilik’ kararı sebebiyle henüz neyle suçlandıkları bilinmezken bu sabah saatlerinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emriyle Elazığ’da bulunan Aysun Düşkün isimli bir DHF’li daha gözaltına alınarak İzmir’e götürüldü. Dün gözaltına alınan DHF’lilerle birlikte gözaltı sayısı 59’a yükseldi.

14 İlde gerçekleştirilen baskınların Malatya, İzmir, Ankara ve Adana cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütüldüğü öğrenildi. Tamamen temelsiz ve asılsız iddialara yaslanarak gerçekleşen gözaltılar, demokratik haklar mücadelesine yönelik zorla “icat” edilen düzmece ‘delil’lerle karalama kampanyasına dönüştürülmeye çalışılıyor.

 

Biz aşağıda imzası bulunan Demokratik Kitle Örgütleri, siyasi partiler ve kurumlar olarak, devletin gözaltı terörünü kınıyor, gözaltına alınan DHF üye ve çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz! Türkiye ve Kürdistan zindanlarında direnen siyasi tutsakların taleplerinin kabul edilmesini istiyoruz.

14 Kasım 2012

ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu)

ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)

TÜDAY (Almanya Türkiye İnsan Hakları Derneği)

Yaşanacak Dünya

Avrupa Barış Meclisi

AvEG. Kon (Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu)

BİR-KAR-İşçilerin Birliği Halkların kardeşliği Platformu

YEK-KOM (Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu)

Emek ve Özgürlük Cephesi Avrupa İnisiyatifi

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu