Güncel

DHF’ye gözaltı terörü: 57 kişi gözaltında (yenilendi)

H. Merkezi: Yine aynı senaryo, yine aynı kurgu ve yine aynı düzmece bağlantı. Yüze yakın insan evleri basılarak gözaltına alındı.

Devletin AKP üzerinden şişirdiği “demokrasi”, “özgürlük” masallarını parçalayan, halkın üzerine bina olmuş sömürü düzenine karşı demokratik haklar mücadelesini yükselten Demokratik Haklar Federasyonu üye ve taraftarları ve Halkın Günlüğü Gazetesi İzmir çalışanı Deniz Kısmetli, devlet terörüyle karşı karşıya.

 

Yargı-Polis-Basın devrede

Masa başında hazırlanan düzmece kurgularla demokratik muhalefeti baskı altına almak için yargı, polis, basın aygıtıyla binlerce insanı “yasadışılıkla suçlayan” devletin bu seferki hedefi yine Demokratik Haklar Federasyonu oldu. Daha önce onlarca üyesi ve taraftarı çeşitli düzmece kurgularla gözaltına alınıp tutuklanan DHF, devlet terörüyle yine karşı karşıya. Basın ve avukatlardan alınan ilk bilgiler göre demokratik hakları için DHF çatısı altında kurulan derneklerde örgütlenen işçilerin, köylülerin, öğrencilerin, avukatların bütün demokratik faaiyetleri “yasadışı” olarak lanse edilip, ardından kurmaca ve asılsız bağlantılarla Maoist Komünist Partisi-Halk kurtuluş Ordusu (MKP-HKO) ile ilişkilendirilmeye çabalanıyor.

Gözaltı terörü

Son süreçte ülkemizde yaşanan toplumsal sorunlar karşısında halk üzerindeki baskı denetimi çatırdayan devlet, toplusal muhalefeti örgütleyen, halkımızı demokratik hakları için mücadele zeminine çeken devrimci demokratik kitle örgütlerine darbe vurmak için tüm gerici kurumlarıyla seferber oldu. DHF yönelik olarak Dersim, Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Mersin, Kayseri, Zonguldak, Antalya, Uşak, Sivas, Diyarbakır, Çanakkale ve Isparta’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen gözaltı teröründe 57 DHF üye ve taraftarı gözaltına alındı. Çok sayıda ev ve dernek baskınının yapıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında DHF merkezi temsilcileri, üyeleri ve taraftarları ile Halkın Günlüğü Gazetesi İzmir temsilcisi bulunuyor.

14 ilde gerçekleştirilen gözaltı saldırılarının Malatya, İzmir, Ankara ve Adana cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütüldüğü öğrenildi.

İzmir Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Erol Hanbayat, Uğur Tepe, Şenol Akyıldız, Fatma Akgül, Mine Sargın, İsmet Çelik, Binali Yıldız, Murat Karaman, Aslan Sultan, Yeşer Aydın, Başak Öztaş, Sevgi Demirpençe, Evrim Demirpençe, ve Halkın Günlüğü gazetesi İzmir Temsilcisi Deniz Kısmetli İzmir’den, Eylem Yıldız İstanbul’dan, Poyraz Yöntem Antalya’dan, Başar Tür Isparta’dan, Ahmet Laço Uşak’tan gözaltına alınarak İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Ankara Savcılığı kapsamında yürütülen soruşturmada Ertan Sinan Şahin, Selda Turan, Zelal Karataş, Mertcan Önal, Sinem Mut, Eyüp Çakar, Cem Kaan Gürbüz Ankara’dan, Deniz Efesoy, Erbil Gözüaçık, Zeynep Yıldırım Dersim’den, Ali Haydar Yıldız ve İsmail Gürbüz İstanbul’dan, İbrahim Bay Mersin’den, Burhan Özer Sivas’tan, Özge Vataner Zonguldak’tan, Sedat Odabaş Çanakle’den, Dr A. Kerim Gültekin Amed’de gözaltına alınarak Ankara’ya götürüldü.

Malatya Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) MYK üyesi, Dersim Kültür Derneği Başkanı ve Dersim Belediye Meclis üyesi Ali Mükan, Dersim Belediye Meclis üyesi Yaşar Oğuz, Av. Uğur Yeşiltepe, İbrahim Yolcu, Zafer Güven, Hasan Doğan Kılıç, Yıldız Ataş, Mustafa Aytaç, Zafer Doğan Dersim’de, Onur Yeşil ise İstanbul’da gözaltına alındı.

Adana Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ise Emrah Kalkan, İsa Uğur Doğan, Gönül Dinç, Özer İnal, Elif Çimen, Zeynep Dağ Mersin’de ve Dilek Hoş ise Adana’da gözaltına alındı.

Tevfik Türkoğlu, Bektaş Gündüz, Engin Çakmak, Ersin Yeşil ve Baran Şan isimli kişilerin Kayseri’de tutulduğu ve bu kişilerinde soruşturma kapsamında Ankara’ya götürüleceği bekleniyor. (Kaynak: Halkın Günlüğü)

 

DHF’den gözaltı saldırısına dair açıklama

Saldırının ardından yazılı bir açıklama yapan Demokratik Haklar Federasyonu, “DHF’ye yönelik ülkenin dört bir yanında gerçekleşen gözaltı terörü, siyasi iktidarın devrimci güçlere olan tahammülsüzlüğünün göstergesidir” dedi. Ayrıca “DHF üzerinde yoğunlaşan baskı ve sindirme politikalarını politik kitle faaliyetlerine yoğunlaşarak ve daha fazla örgütlenerek boşa çıkaracağız” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu