Güncel

Devrimci Tutsaklardan ortak açıklama; Urfa’da 13 kişinin katli devlettir!

 

H.Merkezi: 16 Haziran günü Urfa E tipi Hapishanesinde çıkan yangın sonucunda 13 tutsağın yaşamını yitirmesine ve F tipi hapishanelerde devam eden saldırılara, hak gasplarına ilişkin devrimci tutsaklar kamuoyuna bir açıklama yaptı. DHKP/C, Direniş Hareketi, MKP, MLKP, PKK, TKEP/L ve TKP/ML davası tutsakları tarafından yapılan ve “16 Haziran’da Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde 13 adli mahkûm hayatını kaybetti. Bu bir katliamdır ve faili devlettir.

6 kişilik C-15 bölmesinde 18 kişi kalmaktadır. 10 kişilik mekânlara 30 kişi tıkılmıştır. 350 kişi kapasiteli hapishanede 1057 mahpus kalmakta, mahpuslar yerlerde ve ancak dönüşümlü olarak yatabilmektedir. Günde 4 kez birer saat su verilen koğuşlarda, mahpuslar tek tuvaleti kullanmak için sıraya girmektedir. 45 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen klimaya izin verilmemiş, hatta mevcut havalandırma pervanesi sökülmüştür. Bütün gayrı-insani şartlarıyla hapishane, mahpuslar için günlük bir işkence merkezi niteliğindedir.” sözleriyle başlayan açıklamada devrimci tutsaklar, İHD ve Mazlum-Der’in 2010 yılında hazırladıkları iki raporla durumun hassasiyetine, tutsakların yaşadığı koşullara dikkat çektiğine buna rağmen Adalet Bakanlığının bu uyarıları ve önerileri dikkate almadığına dikkat çekti.

Faşist devletin hapishaneler tarihi Buca’dan Ümraniye’ye, Amed’den Ulucanlara ve 19 Aralık’a uzanan katliamların ve süreğen zulmün tarihidir. Metris’te Engin CEBER’in katledilmesi, Kayseri’de ring aracında beş mahkûmun yanması, Pozantı’da çocuk mahpusların sistematik işkence ve tecavüze uğraması devletin hapishaneler politikasının yakın dönem sembolleridir. Son 11 yılda 943 hasta mahpus tahliye edilmeyip hapishanelerde ölüme sevk edilmiştir.” denilen açıklamada; devletin son yıllarda özellikle Kürt halkına yönelik saldırıları arttırdığının altını çizilirken, Adalet bakanlığının 196 yeni hapishane vaadinin gayri-insani hapishaneler politikasının derinleştirileceğinin, Kürt halkı ve devrimci-demokratik güçler üzerindeki kitlesel tutuklama terörünün sürdürüleceğinin ilanı olduğu belirtildi.

Açıklama şöyle sona eriyor: “Bulunduğumuz Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi dâhil tüm F tiplerinde bıçak kemiğe dayanmıştır. Pek çok tutsağı aylarca tek kişilik hücrelerde tutmak, iletişim imkânlarını ortadan kaldırmak, disiplin cezası yağdırmak ve infazları yakmak, ani hücre baskınları yapmak, sağlıklı yaşam haklarını budamak, ağrılaştırılmış müebbetlik tutsaklara en koyu tecrit işkencesini ve idam cezasının zamana yayılmış infazını dayatmak gibi faşist uygulamalar başını alıp gitmektedir. Tutsakların şikâyet ve suç duyuruları dikkate alınmamakta, hak talepleri daha fazla baskıyla yanıtlanmaktadır. Bilinmelidir ki, hapishanelerdeki olası yeni trajik olaylardan devlet sorumlu olacaktır.

Halklarımızı, devrimci ve demokratik kamuoyunu yeni Urfaların yaşanmaması için duyarlılık göstermeye, Urfa katliamının hesabını sormaya ve tecrit-tretman politikasına karşı çıkmaya çağırıyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu