Güncel

Dev-Sağlık-İş : ” İnsanca Yaşam istiyoruz”

H.Merkezi: İşçi dayanışması’nın güzel bir örneği bugün (22 Aralık) İstanbul sokaklarında can buldu. “Asgari ücret ortaoyu’nuna gelmiyoruz insanca yaşamak istiyoruz” diyen Dev-sağlık-İş emekçileri Şişli Camisi önünden AKP Şişli il binasına yürüdü. Eylem’in başında konuşma yapan direnişçi işçilerden biri : ” 85 gündür direniyorum, yılmadım, yıkılmadım. Bizler çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz. Sendikamıza sahip çıkıyoruz. En önemlisi örgütlülüğümüze sahip çıkıyoruz.”  dedi.

İşçiler eylem’ de ” Tayip sen yaşa 730 liraya”, ” Asgari değil, insanca yaşam istiyoruz.”, ” İnsanca yaşamak istiyoruz” gibi birçok slogan haykırdı. Eyleme Tüm-Tis, Hava-İş, Birleşik-Metal-İş gibi birçok sendika destek verdi.

Daha sonra AKP il binası önünde konuşan Dev-Sağlık-İş Genel başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu : ” Asgari ücret orta oyununu bozacağız! Başbakan bizim iktidarımız döneminde Asgari ücret %200 arttı diyor bu doğru, ama Asgari ücret bugün 739 Lira iken açlık sınırı 1030 TL, yoksulluk sınırı ise 3.300 TL bu nasıl bir anlayış. Ülkemizde eğitimden, sağlığa, barınmadan, ulaşıma herşey ücretsiz olmalıdır” dedi ve ekledi ” Bugün demokratik haklarını kullanıp AKP protesto ettikleri için gözaltına alınan, Polis şiddetine maruz kalan ODTÜ öğrencilerini ve Devrimci gençliği selamlıyorum”. Çerkezoğlunun ardından konuşan Hava-İş genel Başkanı Atilay Ayçin saldırılardan bahsederken ” Bu ülkede demokrasi sorunu var, AKP gitse ne olacak! İşçilerin iktidarına ihtiyaç var bu ülkede” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu