Manşet

Devlet tutsaklardan intikam alıyor!

PKK ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’de başlattığı ve 68. gün süren açlık grevlerinden sonra hapishane yönetimleri, tutsaklardan intikam almaya başladı. Kırıklar 2 No’lu F Tipi ve Şakran Kadın Hapishanelerinde neredeyse hücre cezası almayan tutsağın kalmadığı öğrenildi. Tutsakları cezalandırmak için her yöntemi kullanan cezaevi idareleri, selamlaşmayı bile ceza gerekçesi yapıyor. Osmaniye T Tipi’nde ise tutsakların iletişim hakkı gaspediliyor.

Tutsaklardan intikam alıyorlar!

PKK ve PAJK’lı tutsaklar tarafından 12 Eylül’de başlatılan ve 18 Kasım’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla sona eren açlık grevlerinden sonra cezaevlerinde tutsaklara yönelik hak ihlalleri de intikam boyutunu aldı. Kırıklar 2 Nolu F Tipi ve Şakran Kadın cezaevlerindeki tutsaklardan neredeyse hücre cezası almayan tutsağın kalmadığı öğrenildi.

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan Fetullah Demirtaş ve Sertaç Kılıçarslan, cezaevinde yaşanan keyfi uygulamalarla ilgili yazdıkları mektupta, “İdarenin arama adı altında odalarında ve havalandırmalarda açtığı veya gevşettiği delikler, bir sonraki kontrollerde bizlere mal edilmekte ve hayali senaryo ile bizlere hücre cezaları verilmiştir. Kürtçe savunma kabul edilmediği için nasılsa kendimizi savunamayacağız düşüncesiyle bazı arkadaşlarımıza ikişer, üçer defa hücre cezaları veriliyor. Tam anlamıyla intikamcı bir hisle politik saldırılara maruz kalıyoruz” diye belirttiler.

Keyfi ceza yağıyor

Şakran Kadın Cezaevi’nde kalan kadın tutsaklar ise, cezaevinde 12 Eylül’ü dönemini aratmayan baskılarla karşı olduklarını belirterek, “Özellikle son süreçte girilen açlık grevinden sonra baskılar daha artmıştır. Genel mevzuatta işlenmesi gereken disiplin cezaları burada tam tersi olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle hücre cezası olmayan hiçbir arkadaşımız kalmamıştır. Açlık grevine giren arkadaşlarının odadan zorla çıkarılmasına tepki gösteren 2 çocuk annesi Şirin Paksoy annemize hücre cezası verilmiştir” dediler. İdarenin, tutsakların keyfi uygulamalara karşı gösterdiği en ufak bir tepkiye bile soruşturma açarak tutsaklara disiplin cezası verdiğini aktardı.

Osmaniye yine gündemde

Sürekli hak ihlalleriyle gündeme gelen Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi, şimdi de tutsakların iletişim haklarını gasp ediyor. Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Emin Behçet’in görüşüne giden Duriye Bağdu, tutsaklara mektuplarının verilmediğini ve tutsaklara gönderilen bir çok eşyaya el konulduğunu söyledi. Cezaevine görüşe giderken yoğun bir aramadan geçirildiklerini aktaran Bağdu, “Cezaevinde bulunan amcam Emin Behçet’le görüştüm. Amcam bana, ‘Bize gelen ve bizim gönderdiğimiz tüm mektuplar ve fotoğraflar yırtılıp, atılmaktır’ dedi.

Kaynak-Özgür Gündem

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu