Emek

Dev Sağlık-İş’ten #Direnişçi eylemi

İstanbul: Meclisin açılmasının hemen ardından çalışma yaşamıyla ilgili bir dizi değişiklik hazırlığına dair birçok haber gündeme geldi. Bu haberlerin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından toplanan 10. Çalışma Meclisi’nde işin rengi belli oldu. Devletin ajandasında yılsonuna kadar işçi ve emekçileri yakından ilgilendiren bir dizi değişiklik bulunuyor. Bu paket içinde ise 3 konu bulunuyor. Bunlar sırasıyla şöyle;

 

* Alt işveren ilişkisini yeniden düzenleyecekleri bir yasa ile taşeron çalışmayı yerleşik hale getirilip yaygınlaştırmak

* Kıdem tazminatını fona devretmek (bu işlem ile kıdem tazminatı oranı düşürülecek)

* Özel istihdam bürolarını yaygınlaştırmak (bu çalışma ile ise modern köle pazarları artırılacak.

 

İşçi emekçileri daha fazla sömürmeyi ve köle haline getirmeyi hedefleyen bu yasa DİSK tarafından başlatılan bir kampanya ile protesto ediliyor.

Bugün (24.10.2013) Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen taşeron ve kadrolu işçiler saldırı paketini protesto etti. “Taşeron Cumhuriyetine, Kıdem Tazminatının Gaspına, Özel İstihdam Bürolarına Karşı #Direnişçi” yazılı pankart açan işçiler sıklıkla “Taşerona köle olmayacağız”, “Kıdem haktır gasp edilemez”, “Taşeron Cumhuriyetine hayır” sloganlarını attılar. Burada işçiler adına açıklamayı Dev Sağlık-İş üyesi Fatma Çelik okudu. “Bizleri güvencesizliğe mahkum edecek yeni düzenlemeler kapıda” diyen Çelik, işçileri Kıdem Tazminatının gaspına ve taşeronlaşmaya karşı mücadeleye çağırdı. Yeni düzenlemeler hakkında konuşma yapan Çelik “müjde” ifadeleri ile sunulan haberlere kanmadıklarını belirtti. Eylemde ayrıca Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya da bir konuşma yaparak son süreçteki saldırılardan bahsetti. Emekçilerin geri adım atmayacağını söyleyen Kaya, geri adım atacak olanların dünya sanayisinde 17. sırayı paylaşan Türkiyeli patronların olduğunu ifade etti.

Eyleme SES üyeleri de pankart açarak destek verdi. Ayrıca SES adına da bir açıklama yapılarak süreç hakkında bilgi verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu