Güncel

Dersim’de operasyon 1 aydır sürüyor

Dersim: Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; Dersim’de 25 Temmuz günü Dinar HES inşaatına yönelik TKP/ML TİKKO gerillaları tarafından gerçekleştirilen eylemin ardından başlatılan operasyon hala sürdürülüyor.

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre 25 Temmuz’da Dinar mevkiindeki hidroelektrik santraline yönelik TKP/ML TİKKO tarafından gerçekleştirilen eylemden sonra Dinar vadisinde başlatılan askeri operasyonlar bir ayı aşkın süredir Pertek, Xozat ve Çemişgezek bölgelerine genişletilerek devam ediyor.

 

Operasyonlara korucular da katılıyor

Özellikle Pertek’te Ardıç Köyü, Ardıç-Zeve arası, Fındıklı Mezrası, Bergani-Çelhani arası, Kırmızıdağ; Xozat’ta Zankirek, Taşkirek, Sarısaltuk civarında süren operasyonlar kapsamında her gün Dersim göğünde askeri helikopterler havalanıyor, bölge terörize ediliyor.

Yine yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre gündüz operasyon düzenleyen asker, gece pusulama yapıyor. Köylere giden sivil unsurlar, köylülerden gerilla hakkında bilgi almaya çalışıyor. Çemizgezek ağırlıklı olmak üzere bölgedeki bu operasyonlar korucular da etkin bir şekilde yapılıyor.

 

Muhtarlar tehdit ediliyor

Ayrıca bölgede gerilla çalışmalarına karşı “kapsamlı bir çalışma” yürüten jandarmanın, geçtiğimiz günlerde karakol komutanı aracılığıyla Xozat-Geyiksuyu’nda bulunan köylerin muhtarlarını topladığı, muhtarlardan gerilla ile ilgili bilgi almaya çalıştığı ve muhtarları tehdit ettiği de gelen bilgiler arasında.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu