Güncel

Dersim’de Özel Harekât Timleri köy bastı

Dersim: Dersim topraklarına 1938’den bu yana TC tarafından sürekli bir saldırı gerçekleşmektedir. TC devletini amaçlarına ulaşabilmek için Dersimlilere dönük saldırılar her dönem farklı şekillerde gerçekleşiyor. Yapılan bu katliam ve saldırılar 1994’te tekrar ivme kazandı.  Saldırılar köy boşaltmalarıyla devam etti. Ancak bu katlimları yeterli bulmayan TC devleti dersimde ki katliamlara karşı oluşan direngenliği barajlarla boğmaya çalışmaktadır. Tabi saldırıların boyutu bundan ibaret değildir. Son dönemde dersimde dağlar bombalanmakta, ormanlar yakılmaktadır. Pervasızca dersim topraklarına saldıran TC devleti 29 Ağustos günü ise Dersimin Ovacık ilçesinin Kızık Köyü’nü basmış ve köydeki bütün evleri didik didik arayıp ardından “94 sürecini geri getireceğiz” şeklinde tehditler savurmuşlardır.

Yine 31 Ağustos’ta özel harekat timleri Ovacık Hanuşağı Köyü’nü basmış ve köy kahvehanesinin etrafını ablukaya alarak ellerinde ki ağır silahlarla havaya ateş açıldı. Ardından köydeki bütün evlerde arama yapıldı. Arama esnasında evlerde bulunan kadınlar darp edildi. Aramanın ardından  “ 94 sürecini geri getireceğiz” vb. söylemleri ile köylüler tahdit edildi.

Bu saldırılarının teşhirini yapmak için Partizan’ında içerisinde yer aldığı Ovacık Demokrasi Platformu 3 Eylül’de Ovacık’ta bir basın açıklaması gerçekleştirecektir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu