Manşet

Dersim’de gözaltı terörü

Dersim: Merkez, Pertek, Hozat, Ovacık’ta bugün (31 Temmuz) sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarıyla birçok Özgür Gelecek ve Partizan okuru gözaltına alındı. Eş zamanlı olarak Jandarma Özel Harekât ve Özel Harekât Polisleri’nce yapılan operasyonlarda birçok evin yanı sıra Umut Yayımcılık bürosu da basıldı. Yapılan operasyonlarda şuana kadar 5 kişinin isimleri netleşirken, gözaltı sayısının daha fazla olabileceği ve operasyonunda devam ettiği belirtiliyor.

Yapılan ev baskınlarında şuana kadar isimleri netleşen; Umut Yayımcılık Dersim Büro çalışanı Gazel Gür ve Özgür Gelecek okurları; Kenan Küçük, Ahmet Elma, Önder Ergen ve Behzat Doğan gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarla görüşmek isteyen avukatlara, operasyonların devam etmesi ve bu nedenle 24 saat gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle görüşme engeli uygulandı.

 

Umut Yayımcılık Bürosu basıldı

Sabah saat 05.30 ile 06.00 arası eş zamanlı olarak gerçekleşen ev baskınlarında Umut Yayımcılık çalışanı Gazel Gür kaldığı evde gözaltına alınırken ayrıca Dersim Merkez’de bulunan evi de basıldı. Merkez’de bulunan Umut Yayımcılık bürosu eş zamanlı olarak, büroda kimsenin bulunmadığı saatte kapısı kırılıp basılarak, fotoğraf makinesi, İbrahim Kaypakkaya posterleri, büroda bulunan kitaplara ve Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nde stantta kullanılan materyallere el konuldu.

Ahmet Elma ile Önder Ergen ise Pertek’e bağlı Desiman (Ardıç Köyü) köyünde kaldıkları evler basılarak gözaltına alındı. Baskında evde bulunan bilgisayarlara ve kitaplara el konulduğu öğrenildi. Ayrıca Ahmet Elma’nın kardeşinin köyde bulunan evi de jandarma tarafından basılarak arandığı öğrenildi.

Ovacık Merkez’deki evinde gözaltına alınan Kenan Küçük’ün de evinde bulunan fotoğraf makinesi ve HDK toplantı notlarına el konulduğu öğrenildi. Behzat Doğan’ın da Xozat Puxami köyünde bulunan evi basılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Gözaltılar protesto edilecek

Özgür Gelecek ve Partizan okurlarına yönelik ev baskınları ve gözaltılar Dersim Merkez’de protesto edilecek. Basın açıklaması saat 18.00’da Sanat Sokağı’nda yapılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu